ΒΟΛΕΪ

Αποκλεισμός στο "χρυσό" σετ για την ΕΑΠ

εα πατρων νολικο

Η ΕΑΠ επικράτησε 3-1 της Νόλικο, αλλά έχασε το "χρυσό" σετ και αποκλείστηκε από το final-4 του CEV Cup

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση στο "Δ. Τόφαλος", η αχαϊκή ομάδα κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ της Νόλικο Μαασέικ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα επί βελγικού εδάφους. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το "χρυσό" σετ με 15-12 και πανηγύρισαν την πρόκριση στην τετράδα.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ΕΑΠ, που είδε τη βελγική ομάδα να παίρνει εύκολα το 1ο σετ με 25-20. Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με τη σειρά τους έφτασαν άνετα στο 25-17.

Στο 3ο και το 4ο σετ, η ελληνική ομάδα πέτυχε απίστευτες ανατροπές, γυρνώντας και τις δύο φορές το σκορ, κάνοντας το 2-1 με 27-25 και στη συνέχεια το 3-1 με 25-23, αν και βρέθηκε να χάνει με 21-17. Έτσι, οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα σετ, όπου δεν είχε την ίδια τύχη. Οι Βέλγοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά (3-8) και όταν η ΕΑΠ αντέδρασε (12-14), ήταν ήδη αργά, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν τον τελευταίο πόντο και την πρόκριση.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 27-25, 25-23

Το "χρυσό" σετ: 12-15

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Ριβέρα 15, Ζέκοφ 3, Ροντρίγκεθ 15 (1 άσος), Κόβατς 6, Κίτσιος 4, Γιορντάνοφ 20 (3 άσοι), Γκαράς (λ-54%) / Λιβαθηνός, Αρμενάκης 4, Πέτρογλου

Νόλικο Μαασέικ (Χέινεν): Μάαν 10, Βαν Βέιλ 15, Βαν Ντεγκράεν 9, Βαν Χάρσκαμπ 1, Βαν Ντε Βουρντ 8, Λόπες 5, Ντερκόνιγκεν (λ-61%) / Κλίκενμπεργκ, Κλάπγουικ, Βιαφάρα, Σκριάιβερς