ΞΑΝΘΗ

Φιλική ήττα από την Χέρενφεν

Ξάνθη

Στο τέταρτο της φιλικό παιχνίδι στο διάστημα της προετοιμασίας της στην Ολλανδία, η Ξάνθη ηττήθηκε με 1-2 από την Χέρενφεν του Τροντ Σόλιντ

Ο Γιάννης Ματζουράκης είχε την ευκαιρία πάντως να δει για πρώτη φορά αγωνιζόμενο τον Τυνήσιο Ναμπίλ Ταιντέρ που αγωνίστηκε για τριάντα λεπτά. Στον δεν πήραν μέρος οι Ραντζίσκι, Μασιέλ και Πόι που είναι τραυματίες.
Στο ξεκίνημα του αγώνα και πιο συγκεκριμένα το 7΄ η Ξάνθη άγγιξε το γκολ αλλά ο Χάρης Παππάς δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βαν Ντικ. Στο 16΄η Χέρενφεν προηγήθηκε όταν ο Ντίκμαν από τα δεξιά έβγαλε την σέντρα και ο Πράνιτς με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Το 2-0 έγινε 5 λεπτά αργότερα με τον ίδιο δημιουργό αλλά διαφορετικό εκτελεστή. Συγκεκριμένα ο Καλού ήταν αυτός που με πλασέ νίκησε τον Σωτήρη Λυμπερόπουλο. Η τελευταία καλή φάση έγινε στο 37’ και ήταν για την Ξάνθη αλλά η κεφαλιά του Αγκάλι μετά από σέντρα του Κιντάνα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η μείωση του σκορ για την Ξάνθη, ήρθε στο 50’ με τον Χάρη Παππά να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Σπύρο Βάλλα να κινείται έξυπνα στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 61΄ο Σουάνης και στο 67΄ο Μαρσέλο, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Παπαδημητρίου (46΄Λαραντζέιρο), Βάλλας (80’ Σταθάκης), Κωστούλας (80’Ροτζέριο), Φλίσκας (70’Τζιωρτζόπουλος), Κιντάνα (47’ Μαρσέλο 80’Παπαδόπουλος), Ντορίβα (46’Λορεφίσε), Ζουέλα (62’Ταιντέρ), Γκρζέλακ (46’Σουάνης), Παππάς (70’Μίτου), Αγκάλι (46’Λαμπριάκος).

Χέρενφεν: Βαν Ντικ, Γιάν Μαντ,Κόπιτς, Μπρόιερ, Ντίγκσνταγκ, Πράνιτς, Ενρίκε, Γκριντχάιμ, Ποπόφ, Ντίκμαν, Καλού.