ΙΠΠΑΣΙΑ

Απολογισμός 13 μετάλλια στο Παγκόσμιο

μυτιληναιου

Δεκατρία μετάλλια είναι ο απολογισμός της Ελλάδας στο 17ο Παγκόσμιο Κύπελλο Υπερπήδησης Εμποδίων

Οι Έλληνες ιππείς και αμαζόνες κέρδισαν τρία χρυσά, τέσσερα ασημένια και έξι χάλκινα μετάλλια, ενώ έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα περισσότερα από τα 11 αγωνίσματα των αγώνων.
Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Hannah Μυτιληναίου (photo), η οποία αναδείχθηκε και καλύτερη Ελληνίδα αμαζόνα των αγώνων. Στο αγώνισμα Grand Prix κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τον Last Chance έχοντας 4 βαθμούς ποινής και χρόνο 79,07. "Περίπατο" στο τελευταίο αγώνισμα ύψους από 1.40μ. έως και 1.60μ. έκανε η Ιταλίδα αμαζόνα, Luccia Viccini, η οποία σημείωσε τις μοναδικές άπταιστες διαδρομές με τα δύο άλογα της, Prinzess to Heart και Quinta Roo, καταλαμβάνοντας φυσικά τις 2 πρώτες θέσεις.

Στο ομαδικό αγώνισμα του Κυπέλλου Εθνών, χάρη στις εκπληκτικές εμφανίσεις των φετινών πρωταθλητών, Ελίνας Δενδρινού και Liberty, η ελληνική ομάδα κατάφερε να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο. Με τους Δενδρινού, Hannah Μυτιληναίου με τη Natascha, Μυρτώ Ηλιάδη Κούτσικου με τον Lazzarone και Αλέξανδρο Φουρλή με την Riandra συγκέντρωσε στους δύο γύρους συνολικά 36 βαθμούς ποινής και πήρε την 2η θέση. Νικήτρια ήταν η ομάδα της Ιταλίας, που ολοκλήρωσε τους δύο γύρους με 16 βαθμούς ποινής.

Ελληνική υπόθεση ήταν το Grand Prix του διεθνή αγώνα εφήβων, που έγινε την Κυριακή. Τρεις Ελληνίδες αμαζόνες κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις, με πρώτη την Εμμανουέλλα Ερέρα με τον Contadino, που ήταν καλύτερη στο μπαράζ με τη γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή. Δεύτερη ήταν η φετινή πρωταθλήτρια Ελλάδας της κατηγορίας, Ζέτα Φούντα με τον Andy και τρίτη η Αλεξάνδρα Παράσχη με τον Primeur.

Καλύτερος ξένος ιππέας των αγώνων αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Τούρκος Sencer Can, που συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς στα αγωνίσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.