ΣΚΩΤΙΑ

"Σόκαρε" την Σέλτικ η Αμπερντίν

σαμαράς

Η Αμπερντίν επικράτησε με 4-2 της Σέλτικ στο "Πιτόντρι", έτσι επέτρεψε στην Ρέιντζερς να την πλησιάσει στους δύο βαθμούς και το πρωτάθλημα να πάρει πάλι... φωτιά (videos)

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24' με τον Γκάρι ΜακΝτόναλντ, ένα λεπτό αργότερα ο Σκοτ Μπράουν απάντησε, όμως η Αμπερντίν πήρε και πάλι προβάδισμα στο 31' με τον Στιούαρντ Νταφ.
Ο Σκοτ ΜακΝτόναλντ στο 73' ισοφάρισε εκ νέου για τους "καθολικούς", αλλά από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Αλεξάντερ Ντάιαμοντ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (75' και 78') και χάρισε σπουδαία νίκη στην Αμπερντίν.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Λάνγκφιλντ, Φόστερ, Σέβεριν, Ντάιαμοντ, Μούλγκρου, Νταφ, Γκάρι ΜακΝτόναλντ, Κερ, Αλούκο (74' Μαγκουάιρ), Μίλερ, Μακί.
ΣΕΛΤΙΚ: Μάρκ Μπράουν, Χίνκελ, ΜακΜάνους, Κάλντγουελ, Ρόμπσον, Νακαμούρα, Σκοτ Μπράουν, Χάρτλεϊ, ΜακΓκίτι, Σαμαράς (67' Φένεγκοορ οφ Χέσελινγκ), Σκοτ ΜακΝτόναλντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Χάμιλτον - Ινβερνές 1-0 (39' πέν. Μένσινγκ)
Χιμπέρνιαν - Σεντ Μίρεν 2-0 (59' ΜακΛόκλιν, 84' Ριόρνταν)
Κιλμάρνοκ - Χαρτς 0-2 (61' Αγκουϊάρ, 80' Καρυπίδης)
Ρέιντζερς - Φόλκερκ 3-1 (45' πέν. και 80' Μπόιντ, 90' Ντέιβις / 12' Λόβελ)

Κυριακή
Αμπερντίν - Σέλτικ 4-2 (24' Γκάρι ΜακΝτόναλντ, 31' Νταφ, 75' και 78' Ντάιαμοντ / 25' Σκοτ Μπράουν, 73' Σκοτ ΜακΝτόναλντ)
Νταντί Γ. - Μάδεργουελ 0-4 (23' Φλιτζπάτρικ, 27' Κιμπλ, 33' Κλάρκσον, 63' Πόρτερ)

Αμπερντίν - Σέλτικ 4-2