ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Με το... αριστερό η Μπάγερν

Μπαγερν-Αμβουργο

Η Μπάγερν αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) εντός έδρας με το Αμβούργο στην πρεμιέρα της φετινής Bundesliga

Με γκέλα ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν 2-0 του Αμβούργου, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν' αντιδράσουν και ισοφάρισαν σε 2-2. Η ομάδα του Κλίνσμαν προηγήθηκε στο 12' με δεξί διαγώνιο σουτ του Σβαϊνστάϊγκερ μετά απο πάσα του Ζε Ρομπέρτο.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ξανθομάλλης μέσος των γηπεδούχων κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα (σηκώνει... κουβέντα η απόφαση) του Ματάισεν. Ο Ποντόλσκι ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Παρά το γεγονός οτι οι παίκτες του Μάρτιν Γιολ βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο πολύ νωρίς, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στον αγώνα με πρωταγωνιστές δυο πρώην "παιδιά" της Μπάγερν. Στο 25', ο Γκερέρο μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά μετά απο προσπάθεια του Τροχόφσκι, ενώ στο 57’ ο Όλιτς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λελ και ο δημιουργός του πρώτου γκολ (σ.σ. Τροχόφσκι) ισοφάρισε.

Οι Βαυαροί στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτικοί με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν την εστία του Αμβούργου και το 2-2 να μείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μπάγερν-Αμβούργο 2-2 (12’ Σβαϊνστάιγκερ, 16’ πεν. Ποντόλσκι - 25’ Γκερέρο, 57’ πεν. Τροχόφσκι)