CHAMPIONS LEAGUE

Βέρντερ-Παναθηναϊκός: 0-3

Ο Παναθηναϊκός φόρεσε το καλό του κοστούμι -το ευρωπαϊκό- και πήρε παλικαρίσιο διπλό στη Βρέμη (0-3). Γκολάρα ο Καραγκούνης! Άνω-κάτω ο όμιλος κι όλα πλέον είναι ανοιχτά (vid)

ΕΛΛΑΣ... ΕΥΡΩΠΗ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ... φώναζαν οι περίπου 1000 οπαδοί του Παναθηναϊκού μετά την λήξη του θριαμβευτικού "διπλού" μέσα στο Βέρζερ από τους παίκτες του Τεν Κάτε. Οι "πράσινοι" κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι νίκησαν 3-0 την Βέρντερ μέσα στο "σπίτι" της αναγκάζοντας πολλούς οπαδούς της να φεύγουν μετά το 0-2!

Μάντζιος (58'), Καραγκούνης (70') και Τζιόλης (83') οι σκόρερ των "πράσινων" που μετά τα διπλά σε Αμβούργο, Σάλκε και Λεβερκούζεν πήραν πανάξια μια ακόμη νίκη σε μια άλλη γερμανική πόλη. Ο Παναθηναϊκός έγινε η δεύτερη ομάδα μετά την Μπάγερν Λεβερκούζεν του Φάνη Γκέκα που νικάει μέσα στο "Βέζερ".

Δικαιώθηκε ο Τεν Κάτε για τις επιλογές του και τον τρόπο παράταξης των παικτών του στον αγωνιστικό χώρο, αφού μπλόκαρε την Βέρντερ. Σπουδαία εμφάνιση οι Ζιλμπέρτο Σίλβα, Τζιόλης (ΜVP του ματς) και Γκαλίνοβιτς ενώ η άμυνα που έχει ακούσει πολλά... διατήρησε το μηδέν παθητικό σε μια από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις της Ευρώπης.

Συγχαρητήρια ο Πατέρας

Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο έστειλε μέσω του τεχνικού διευθυντή κ. Αντωνίου, ο πρόεδρος της ΠΑΕ κ. Πατέρας στους παίκτες του για την σπουδαία και μεγάλη νίκη μέσα στην Βρέμη. Ο κ. Πατέρας, ο οποίος υποβλήθηκε σήμερα σε χειρουργική επέμβαση στην Αμερική και δέχθηκε ένα σπουδαίο δώρο από τους παίκτες του Τεν Κάτε.

Με Τζιόλη και 4-3-2-1

Με σύστημα 4-1-3-2 και επιθετικούς προσανατολισμούς προτίμησε να παρατάξει την ομάδα του ο Τόμας Σάαφ, έχοντας ως επιθετικό "δίδυμο" τους Πιζάρο και Ρόζενμπεργκ. Πίσω τους ο Βραζιλιάνος σταρ Ντιέγκο, ενώ στα άκρα οι Εζίλ και Βράνιες.

Με ενισχυμένη την μεσαία του γραμμή και με δύο αλλαγές σε σχέση με το σχήμα που παρέταξε στην Νέα Σμύρνη κόντρα στον πανιώνιο, παρέταξε την ομάδα του ο Χενκ Τεν Κάτε. Ο Ολλανδός τεχνικός επανέφερε τον Νίκο Σπυρόπουλο αντί του Μπράις Μουν στο αριστερό άκρο ενώ έβαλε στην μεσαία γραμμή τον Αλέξανδρο Τζιόλη ως στήριγμα στους Ζιλμπέρτο Σίλβα και Σιμάο και δίνοντας "ύψος" στην ομάδα του.

Θετικό ξεκίνημα και δοκάρι

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από τα πρώτα λεπτά δείχνοντας μια διάθεση με επιθετικές βλέψεις και πίεση στον αντίπαλο προκειμένου να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους. Στο 4' μετά από φάουλ του Καραγκούνη η μπάλα πέρασε στην "καρδιά" της Βέρντερ αλλά αιφνιδιάστηκαν όλοι όπως και ο Μάντζιος με τηην μπάλα να βρίσκει στο στήθος του και να μπλοκάρει στην συνέχεια ο Βίζε.

Tρία λεπτά αργότερα, στο πρώτο σουτ του αγώνα από τον Ντιέγκο και την πλευρά των γηπεδούχων η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους παίκτες της Βέρντερ.

Οι παίκτες του Τεν Κάτε "άγγιξαν" το γκολ στο 13' αλλά στάθηκαν άτυχοι, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη με ψιλοκρεμαστή τροχιά, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Βίζε που ήταν πιο μπροστά αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Μάντζιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο που μπλόκαρε στην συνέχεια. Δύο λεπτά αργότερα (15') ο Γκάμπριελ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Βέρντερ να μπλοκάρει.

Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι...

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και ανέλαβαν αυτοί τον έλεγχο του αγώνα αρχίζοντας να ανεβάζουν στροφές. Στο 22' ο Ρόζενμπεργκ εξαπέλυσε μαι βολίδα με την μπάλα να σκάει στο έδαφος και ο Γκαλίνοβιτς με δυσκολία πέταξε την μπάλα κόρνερ. Ο Κροάτης τερματοφύλακας έδειξε πολύ καλά στοιχεία και στο 28' όταν μετά από φάουλ του Ντιέγκο ο Πιζάρο ίσα που άλλαξε την πορεία της μπάλας με κεφαλιά αλλά ο πορτιέρο του "τριφυλλιού" έδειξε εξαιρετικά στοιχεία και απομάκρυνε ενστικτωδώς.

Στο 32' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι που ποτέ ωστόσο δεν μέτρησε ως φάση... αφού στο κόρνερ του Ντιέγκο, ο Ρόζενμπεργκ στην προσπάθεια να κάνει κεφαλιά έσπρωξε στον αέρα τον Γκαλίνοβιτς και εν συνεχεία ο Εζίλ σούταρε στο δοκάρι σε μια φάση μη γενόμενη.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να κρατούν μακριά από την περιοχή τους, τους παίκτες του Σααφ και για τον λόγο αυτό εκείνοι αναζητούσαν ένα γκολ από μακριά. Ετσι και στο 37' ο Εζίλ σούταρε από μακριά αλλά η μπάλα ήταν εύκολη λεία στα χέρια του Γκαλίνοβιτς.

Ευκαιρία στο φινάλε

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε στους "πράσινους", αφού ο Μάντζιος έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και ενώ ο Γκάμπριελ ήταν σε καλή θέση αλλά δεν ευτύχησε να απειλήσει. Την χαμένη ευκαιρία προσπάθησαν να κάνουν κόντρα οι γηπεδούχοι αλλά κάποιες λάθος απομακρύνσεις των Σαριέγκι και Βύντρα ευτυχώς δεν στοίχισαν.

Ο εφιάλτης ξαναχτυπά...

Ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια πολύ καλή στιγμή στο 55' για να πάρουν το προβάδισμα όταν ο Νίλσον έκανε την σέντρα, ο Γκάμπριελ δεν πλάσαρε και ο Καραγκούνης με απευθείας σουτ είδε την μπάλα να καταλήγει απελπιστικά άουτ.

Οτι δεν κατάφερε ο διεθνής μέσος το πέτυχε ο εφιάλτης των Γερμανών... Βαγγέλης Μάντζιος τρία λεπτά αργότερα. Ο Τζιόλης βρήκε τον Μάντζιο με κάθετη μπαλιά και εκείνος με τακουνάκι έστρωσε την μπάλα και με σουτ νίκησε τον Βίζε, και έκανε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς οπαδών και παικτών το 0-1 για το "τριφύλλι".

Μια φωτοβολίδα... μες στη νύχτα σκάει

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι "πράσινοι" δώδεκα λεπτά αργότερα εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τον αποσυντονισμό των γηπεδούχων και μετά από ένα πλάγιο άουτ στο 70', ο Καραγκούνης από πλάγια εξαπέλυσε μια φωτοβολίδα προς την εστία του Βίζε που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα παρά να δει την μπάλα του να καταλήγει στο γάμα και τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να γίνονται ένα κουβάρι με το τεχνικό τιμ μπροστά στον πάγκο.

Η δικαιώση... σκόραρε!

Ολα κυλούσαν ιδανικά για τον ελληνικό σύλλογο, που έλεγχε το ματς ενώ οι οπαδοί του είχαν αρχίσει το πάρτι στην εξέδρα τους, την ώρα που οι Γερμανοί αποχωρούσαν σιγά σιγά. Ομως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελυταία του κουβέντα....

Ο Αλέξανδρος Τζιώλης, ο παίκτης που εμπιστεύθηκε να βοηθήσει στην μεσαία γραμμή στο καθοριστικό ματς ο Χενκ Τεν Κάτε, τον δικαίωσε επτά λεπτά πριν την λήξη και ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού απλά διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα. Ο διεθνής μέσος με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε για τρίτη φορά τον αντίπαλο πορτιέρο δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην νίκη του Ευρωπαναθηναϊκού μέσα στην Βρέμη.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)