ΞΑΝΘΗ

Ομόνοια - Ξάνθη 3-1

Με ήττα 1-3 από την Ομόνοια ολοκλήρωσε την προετοιμασία της ενόψει των αγώνων της στα προκριματικά του Europa League η Ξάνθη.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με γκολ του Βασιλακάκη στο 12ο λεπτό, η Ξάνθη ηττήθηκε τελικά με 1-3 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Οι Θρακιώτες είχαν ένα κακό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (63'-73') όταν και δέχθηκαν και τα τρία γκολ από την κυπριακή ομάδα.

Αρχικά, ο Τέιλορ έκανε το 1-1 στο 63', ο Εφραίμ με πέναλτι στο 72' έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια και ένα λεπτό αργότερα, ο Γκικίεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτό ήταν και το τελευταίο τεστ για την Ξάνθη πριν από τα παιχνίδια για το 2ο προκριματικό γύρο του Europa League με αντίπαλο τη Λίνφιλντ από τη Βόρειο Ιρλανδία.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση της Ομόνοιας, μέσω του αντιπροέδρου της, Χρήστου Τσαγγάρη, τίμησε την ΠΑΕ Skoda Ξάνθη απονέμοντας πλακέτα στον τεχνικό διευθυντή, Γιάννη Παπαδημητρίου.