ΡΟΜΑ

Γκαρσία: "Πιάνιτς όπως Μαραντόνα..."

Ο Ρούντι Γκαρσία έβγαλε το καπέλο στον Πιάνιτς για το εκπληκτικό γκολ του κόντρα στη Μίλαν ενώ άφησε να εννοηθεί πως πιστεύει ακόμα στην κατάκτηση του σκουντέτο.

Με τη νίκη της στο "Φράνκι" επί της Φιορεντίνα την περασμένη αγωνιστική η Ρόμα εξασφάλισε μαθηματικά την απευθείας συμμετοχή της στο νέο Champions League, όμως δεν φαίνεται καθόλου διατεθειμένη να... χαλαρώσει.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε την αυλαία της 35ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 επί της Μίλαν και έφτασε τις εννέα συνεχόμενες νίκες, ενώ κατέβασε εκ νέου τη διαφορά στο -5 από τη Γιουβέντους και εξακολουθεί να ελπίζει στο θαύμα.

Αυτό τουλάχιστον άφησε να εννοηθεί με δηλώσεις του ο Ρούντι Γκαρσία, ο οποίος αναφέρθηκε στο εκτός έδρας ματς που έχει να δώσει τη Δευτέρα η πρωτοπόρος Γιουβέντους απέναντι στην ουραγό Σασουόλο.

"Θα είναι δύσκολο το ματς για τους μπιανκονέρι επειδή έπαιξαν την Πέμπτη με τη Μπενφίκα και την ερχόμενη Πέμπτη έχουν τον αγώνα ρεβάνς", δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός και συμπλήρωσε:

"Ξεκινήσαμε άσχημα κόντρα στη Μίλαν, έπειτα ένας μεγάλος παίκτης όπως ο Πιάνιτς μας ξεμπλόκαρε και στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε πολύ καλά. Ήταν φανταστικό το κοινό στο Ολίμπικο".

O Γκαρσία δεν έμεινε όμως μόνο εκεί αλλά προχώρησε και σε μία βαριά σύγκριση με αφορμή το θεαματικό γκολ του Πιάνιτς στο 43ο λεπτό (πέρασε τρεις αμυντικούς πριν νικήσει τον Αμπιάτι):

"Μία τέτοια ενέργεια πρέπει να κάνει το γύρο του κόσμου, σαν να είχε σημειωθεί από τον Μαραντόνα".