ΠΑΟΚ

Μοιρασμένες πιθανότητες πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Τι δείχνει η ιστορία του ΠΑΟΚ σε διπλούς ημιτελικούς εν όψει της ρεβάνς της Τρίπολης με τον Αστέρα.

Αναδρομή στις παρουσίες του ΠΑΟΚ σε διπλούς ημιτελικούς στον Κύπελλο Ελλάδας, επιχειρεί με ένα ενδιαφέρον θέμα η ΠΑΕ ΠΑΟΚ.

Από αυτή προκύπτει ότι πιθανότητες πρόκρισης του ΠΑΟΚ σε βάρος του Αστέρα είναι μοιρασμένες.

Αναλυτικά:

" Απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της 27ης Απριλίου, ο ΠΑΟΚ θέλει να "τσεκάρει" για 17η φορά στην ιστορία του το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Στις προηγούμενες 25 συμμετοχές του σε ημιτελική φάση, ο «Δικέφαλος» μετρά 16 προκρίσεις ήτοι ποσοστό 64% και 9 αποκλεισμούς (36%), αλλά…

Σε "διπλούς" ημιτελικούς υπάρχει η απόλυτη ισορροπία του 50-50: έξι προκρίσεις για τον ΠΑΟΚ και έξι αποκλεισμούς από το 1980 όταν και η Ελληνική Ποδοσφαιρική ομοσπονδία αποφάσισε να θεσπίσει τα διπλά ματς στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Η πρώτη παρουσία της ομάδας στα ημιτελικά του κυπέλλου «σημαδεύτηκε» από τον αποκλεισμό της κι ένα πολύ περίεργο κλίμα να συνοδεύει τους αγώνες με τον Ηρακλή το 1980, λόγω της γνωστής υπόθεσης δωροδοκίας του ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, Φιλώτα Πέλλιου, που τελικά οδήγησε στον υποβιβασμό των «κυανόλευκων» στη Β' Εθνική. Ένα χρόνο μετά, το 1981, η ομάδα θα προκριθεί στον τελικό με δύο νίκες (1-0 στην Τούμπα, 2-0 στη Χαλκίδα) απέναντι στην ΑΕΚ με τον πρώτο ημιτελικό να «σημαδεύεται» από τη διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος και με τον δεύτερο ημιτελικό να έχει μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κούδα, ο οποίος την στιγμή της αντικατάστασής του στο 65ο λεπτό καταχειροκροτήθηκε από ολόκληρο το γήπεδο.

Το 1982 ο ΠΑΟΚ θα αποκλειστεί από τον Παναθηναϊκό. Στον πρώτο ημιτελικό είχε επικρατήσει 1-0 με το γκολ του Γιώργου Κωστίκου, αλλά στη ρεβάνς της Λεωφόρου Αλεξάνδρας έγιναν «πράγματα και θαύματα». Η διοίκηση του Παναθηναϊκού είχε απαγορέψει την είσοδο στις τηλεοπτικές κάμερες στον επαναληπτικό αγώνα και ο ημιτελικός κρίθηκε (με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0) με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα από τον Γρηγόρη Χαραλαμπίδη. Στα ημιτελικά της σεζόν 1982-’83 η πρόκριση επί της Ρόδου θα έρθει σχετικά εύκολα με δύο νίκες (2-0 στην Τούμπα, 1-0 στη Ρόδο), ενώ το 1985 ο ΠΑΟΚ θα πάρει τη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του τρία χρόνια πριν από τον Παναθηναϊκό με μια επική ανατροπή μέσα στην Τούμπα. Ο πρώτο ημιτελικός είχε βρει νικητές τους «πράσινους» με σκορ 2-0, αλλά στον επαναληπτικό αγώνα ο «Δικέφαλος» θα επικρατήσει με 4-0 χάρη στα γκολ των Σίγγα, Κωστίκου, Αλεξανδρίδη και Α. Καρασαββίδη.

Η «κόντρα» ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού στα ημιτελικά θα συνεχιστεί με τους διπλούς αγώνες την σεζόν 1990-91, όπου οι «πράσινοι» είχαν νικήσει 2-0 στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας και στην Τούμπα το γκολ του Γιώργου Σκαρτάδου δεν ήταν αρκετό για τον «Δικέφαλο». Τον αμέσως επόμενο χρόνο ήρθε η πρόκριση με ανατροπή επί της ΑΕΚ (ήττα 2-0 στην Νέα Φιλαδέλφεια και νίκη στην παράταση με 3-0 στην Τούμπα), ενώ το 1996 ο ΠΑΟΚ θα αποκλειστεί μέσα στην Τούμπα από τον Απόλλωνα Αθηνών και παρά το γεγονός, ότι το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1. Με το σκορ στο 1-1 μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντέμης Νικολαϊδης βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα του και η «ελαφρά ταξιαρχία» έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη. Κάτι που πέτυχε και ο Πανιώνιος στα ημιτελικά της σεζόν 1997-98.

Το 2001 στο δρόμο προς την κατάκτηση του κυπέλλου ο «Δικέφαλος» στα ημιτελικά ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Αθηνών (νίκη με 5-2 στην Τούμπα, 1-1 στη Ριζούπολη), ενώ το 2003 ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την ΑΕΚ με νίκη στην Αθήνα (1-0) και το 1-1 της Τούμπας να διαμορφώνεται με γκολ του Γιάννη Οκκά λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση. Η τελευταία εμφάνιση της ομάδας στα ημιτελικά, πριν από τη φετινή παρουσία της, ήταν τη σεζόν 2010-11 με τον πρώτο αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ να λήγει ισόπαλος 0-0 και στον δεύτερο ημιτελικό ένα γκολ του Τραϊανού Δέλλα να «σβήνει» το όνειρο της συμμετοχής στον τελικό του κυπέλλου.
Από τις 12 παρουσίες του ΠΑΟΚ σε διπλούς ημιτελικούς και με το πρώτο ματς να έχει γίνει στην Τούμπα η προϊστορία «δείχνει» ότι από τις πέντε αυτές περιπτώσεις η ομάδα πήρε την πρόκριση τρεις φορές (1981, 1983, 2001) και σε δύο φορές έχει αποκλειστεί (1980, 1982).