ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πρόβλημα το χαμένο ημίχρονο

Τοτσέ INTIME SPORTS

Η αγωνιστική "πτώση" του Παναθηναϊκού συνδυάζεται με το γεγονός ότι δεν καθαρίζει τα ματς από το πρώτο ημίχρονο (videos).

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα δεν μπορούσε να το φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός/φίλαθλος του, αφού οι πράσινοι με όμορφο ποδόσφαιρο και έναν Σεμπαστιάν Λέτο σε κέφια έπαιρναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο.

Από τα μέσα Νοεμβρίου και μετά όμως οι πράσινοι άρχισαν να "ξεφουσκώνουν" με αποτέλεσμα να έρθουν τα πρώτα στραβά αποτελέσματα που συνοδεύτηκαν από τη σχετική μουρμούρα.

Ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει το γεγονός βάζοντας στο τραπέζι τα δικά του επιχειρήματα, που συνήθως έχουν να κάνουν με το μικρό -ποιοτικά- ρόστερ, τις λίγες λύσεις στη γραμμή κρούσης και την πτώση του Σεμπαστιάν Λέτο.

Εμείς όμως εντοπίσαμε άλλο ένα στοιχείο που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το χαμένο 45λεπτο

Στο ξεκίνημα της σεζόν και συγκεκριμένα στα πρώτα δέκα ματς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει στα οκτώ από τα δέκα παιχνίδια! Από αυτά τα οκτώ ματς τα έξι ήταν νίκες και το ένα ισοπαλία (1-1 με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης) και το άλλο ήττα.

Τα υπόλοιπα δέκα όμως δεν έχουν καμία σχέση με την αρχή του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι έχουν προηγηθεί, και σκοράρει γενικότερα, μόλις στα τρία παιχνίδια στο ημίχρονο εκ των οποίων και τα τρία είναι νίκες.

Άλλο ένα στοιχείο επίσης που πρέπει να σταθούμε είναι πως στα πρώτα δέκα ματς ο Παναθηναϊκός πέτυχε 24 γκολ και δέχθηκε 10. Στα επόμενα δέκα ματς όμως οι πράσινοι έχουν βάλει 14 τέρματα και έχουν δεχθεί μόλις 4.

Βέβαια μην ξεχάσουμε να πούμε πως στον πρώτο "άτυπο γύρο" η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα έπαιξε με Ολυμπιακό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρη, κάτι που δεν έχει συμβεί ακόμα στον "δεύτερο γύρο".