ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Κ20: Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, 3-0 την Κέρκυρα

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας εύκολα την Κέρκυρα με 3-0 σε ένα ματς όπου οι πράσινοι εκτός των τριών τερμάτων είχαν δυο δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Επιστροφή στις νίκες για την Κ20 του Παναθηναϊκού με την ομάδα των Φρατζέσκου, Ταράση να αποδίδει πολύ καλό ποδόσφαιρο κόντρα στην Κέρκυρα και να επικρατεί με 3-0.

Οι πράσινοι απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και εκτός των τριών γκολ είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Επίσης είχαν και δυο δοκάρια. Αυτό μάλιστα ήταν το 17ο ματς στο οποίο οι παίκτες του τριφυλλιού έμειναν αήττητοι.

Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Παναθηναϊκό που απείλησε από τα πρώτα λεπτά με αιχμή του δόρατος τους Σέχου, Εμμανουηλίδη και Δημήτρουλα.

Οι πράσινοι θα μπορούσαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ αλλά η όμορφη κίνηση και η λόμπα του Εμμανουηλίδη μετά την εκπληκτική πάσα του Μπουζούκη έφυγε έξω. Εν συνεχεία ο Σέχου είχε μια καλή στιγμή με ένα γυριστό για να ανοίξει το σκορ αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας είπε όχι.

Τελικά ο Αποστολάκης ήταν αυτός που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ και πανηγυρίζοντας έξαλα μπροστά από τον πάγκο της ομάδας των πράσινων το γκολ του. Το 2-0 έγινε μετά από σέντρα του Ζωγραφάκη και κεφαλιά του Εμμανουηλίδη που νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δοκάρι με τον Θεοχάρη να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά από τα τέσσερα μέτρα είδε το σουτ του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο οριζόντιο δοκάρι βρήκε και η εξαιρετική ενέργεια και το σουτ με το αριστερό του Εμμανουηλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου το τριφύλλι πέτυχε και τρίτο γκολ. Με τη σέντρα οι παίκτες του Φρατζέσκου βγήκαν στην επίθεση με τελικό αποδέκτη τον Εμμανουηλίδη που έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με την Κέρκυρα και συνολικά το 14ο τη φετινή σεζόν.

Οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη ενώ οι Φρατζέσκος, Ταράσης βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν κάποιες αλλαγές και να δώσουν ανάσες σε βασικά στελέχη τους.

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος του ματς θα μπορούσε με τους Μπουζούκη, Ζωγραφάκη, Δημήτρουλα, Σέχου και Ραφαήλ να φτάσει και σε άλλα τέρματα αλλά πότε η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Κέρκυρας, πότε οι πράσινοι δεν είχαν σωστά τελειώματα.

Παναθηναϊκός: Χριστογέωργος, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Ζωγραφάκης, Παλασκώνης, Σκεντεράι (57' Θεοδωράκης) , Αποστολάκης, Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης (57' Ξεπαπαδάκης), Δημήτρουλας, Σέχου (72' Ραφαήλ).

ΕΙΔΕ ΤΟ ΜΑΤΣ Ο ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα παρακολούθησε και ο τεχνικός της πρώτης ομάδας, Μαρίνος Ουζουνίδης, ο οποίος λίγη ώρα νωρίτερα είχε τελειώσει τη προπόνηση της Κυριακής.

Ο 49χρονος τεχνικός είδε μαζί με τον τεχνικό διευθυντή της ακαδημίας, Τάκη Φύσσα, το ματς και συζητούσαν σε όλη την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου. Πλην του Ουζουνίδη την αναμέτρηση παρακολούθησαν και οι Μαραγκός, Σαραβάκος.