ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νίκη με 6+ γκολ μετά από 11 χρόνια

Ιμπαγάσα INTIME SPORTS

Έπρεπε να περάσουν έντεκα χρόνια για να πετύχει ο Ολυμπιακός νίκη με τουλάχιστον έξι γκολ στο Κύπελλο Ελλάδας. Η προηγούμενη πάντως ήταν το 10-0 επί της Καλαμάτας (videos)!

Το πρώτο παιχνίδι για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Πανθρακικό έκρυβε αρκετές εκπλήξεις, με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με 2-0 και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να ισοφαρίζονται σε 2-2.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ωστόσο, ο οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και κέρδισαν τελικά τον αντίπαλο τους με το ευρύ 6-2.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού μετά από έντεκα χρόνια με έξι και περισσότερα γκολ στο Κύπελλο Ελλάδας και συγκεκριμένα από την περίοδο 2001-2002 και το ματς με την Καλαμάτα όπου έληξε 10-0!

Ένα ακόμα γεγονός που αξίζει να σημειώσουμε από το συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι πως ο Αριέλ Ιμπαγάσα σκόραρε με την φανέλα των ερυθρόλευκων μετά από 28 μήνες.

Ήταν και πάλι αγώνας Κυπέλλου (δεν έχει σκοράρει ακόμα στο πρωτάθλημα), αυτή τη φορά απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης στην Αρκαδία, όπου με το γκολ του κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα.