ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μέλμπεργκ ο γρήγορος εκτελεστής

Μιραλάς - Μέλμπεργκ INTIME SPORTS

Κέβιν Μιραλάς και Όλοφ Μέλμπεργκ κάτι... παθαίνουν όταν βλέπουν απέναντι τους κίτρινα και σκοράρουν συνεχώς (videos)

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ξεκούραστη νίκη την Παρασκευή το βράδυ απέναντι στην ΑΕΚ με 2-0 και διατήρησε την απόσταση των δυο πόντων, μετά και το αποτέλεσμα της Κυριακής, από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για ακόμα μία φορά σε αγώνα με την Ένωση ήταν οι Όλοφ Μέλμπεργκ και Κέβιν Μιραλάς που όπως φαίνεται γίνονται ταύροι βλέποντας... κίτρινα!

Ξεκινάμε λοιπόν με τον Σουηδό άσο του Ολυμπιακού που στα δυόμιση χρόνια που βρίσκεται στον Πειραιά έχει πετύχει 8 γκολ, εκ των οποίων τα 3 είναι εναντίον της ΑΕΚ.

Το πιο απίστευτο από όλα όμως, είναι πως ο Μέλμπεργκ και τα τρία γκολ, σε τρία διαφορετικά παιχνίδια, τα έχει πετύχει μέσα στα πρώτα 10 λεπτά.

Αξίζει να αναφέρουμε επίσης πως στα 2 από τα 3 παιχνίδια σκόραρε και ο Μιραλάς!

Ας τα θυμηθούμε...

2009-2010 (3 γκολ στη σεζόν)

02/05/10 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-1

Άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά. Το παιχνίδι έφερε στα ίσα άλλος ένας "ερυθρόλευκος", ο Τζιμπούρ, με πέναλτι στο 23' και ο Μαρέσκα με νέα κεφαλιά χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό στο 44ο λεπτό.

2010-2011 (3 γκολ στη σεζόν)

20/03/11 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0: Στο θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ με 6-0, ο Μέλμπεργκ έκανε το 2-0 στο 7ο μόλις λεπτό με σουτ. Στο ίδιο παιχνίδι σκόραρε και ο Μιραλάς.

2011-2012 (2 γκολ μέχρι στιγμής)

10/02/12 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0: Και πάλι ο Μέλμπεργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά και χάραξε το δρόμο για τη νίκη την οποία σφράγισε ο Κέβιν Μιραλάς.

Τα γκολ του Βέλγου

2010-2011 (14 γκολ όλα στο πρωτάθλημα)

20/03/11 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0: Έκανε το 5-0 στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως πέτυχε και δυο γκολ απέναντι του Παναθηναϊκού.

2011-2012 (13 γκολ μέχρι στιγμής)

15/10/11 ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1: Άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με πολύ όμορφο σουτ στο πρώτο γύρο.

10/02/12 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0: Σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού στο 23ο λεπτό με ωραίο σουτ.