Ο "δολοφόνος" με το αγγελικό πρόσωπο

Φουστέρ INTIME SPORTS

Ο Νταβίδ Φουστέρ είναι ο "δολοφόνος" με το αγγελικό πρόσωπο και χτυπάει πάντα στο κατάλληλο σημείο χαρίζοντας βαθμούς, προκρίσεις και... τίτλους (videos)

Ο Νταβίδ Φουστέρ είναι άνθρωπος χαμηλών τόνων και όσοι είδατε φωτογραφίες από την LIVE συνέντευξη του στο Sport24.gr θα το διαπιστώσατε.

Πίσω από το αγγελικό πρόσωπο όμως κρύβεται ένας... "δολοφόνος"! Ένας "δολοφόνος" που χτυπά εκεί που δεν το περιμένεις διαγράφοντας κάθε ελπίδα για νίκη-πρόκριση.

Ο Ισπανός άσος λοιπόν από τα 23 γκολ που έχει πετύχει με τη φανέλα του Ολυμπιακού στα δυο χρόνια που βρίσκεται στην Ελλάδα, τα 9 από αυτά έχουν χαρίσει πολύτιμους βαθμούς, προκρίσεις και από το Σάββατο (28/4/2012)... τίτλους!

Εσείς διαβάστε για τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Ατρόμητου, το πριμ 200.000 ευρώ του Βαγγέλη Μαρινάκη, το γλέντι στα μπουζούκια και δείτε βίντεο από τον γύρο του θριάμβου.

Εκεί που δεν το περιμένεις...

Η αλήθεια είναι πως φέτος δεν έκανε καλή σεζόν συνολικά, όμως και πάλι τα γκολ του ήταν που έκαναν τη διαφορά στο τέλος.

Σε 34 εμφανίσεις λοιπόν τη σεζόν 2011-2012 πέτυχε 10 τέρματα (και 1 ασίστ) τα τέσσερα εκ των οποίων ήταν ιδιαιτέρως κρίσιμα.

Ας τα δούμε αναλυτικά...

02/10/11 Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1

Ισοφάρισε στο 35' το γκολ του Μπαλάφα στο 25ο λεπτό, ενώ ο Τζεμπούρ έκανε το 2-1 στο 42'.

14/02/12 Ρουμπίν Καζάν - Ολυμπιακός 0-1

Ένα γκολ στο 71ο λεπτό ήταν κρίσιμο για να έρθει η πρόκριση

08/03/12 Μεταλίστ Καρκίβ - Ολυμπιακός 0-1

Στο 50ο λεπτό με ένα σουτ έδωσε νίκη-πρόκριση εκτός έδρας στον Ολυμπιακό, που δεν τα κατάφερε όμως στον επαναληπτικό.

28/04/12 Ατρόμητος Αθηνών - Ολυμπιακός 1-2

Ο Τζεμπούρ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, όμως ο Ιγκλέσιας ισοφάρισε στο 76'. Το ματς πήγε στην παράταση και ο Νταβίδ Φουστέρ με κεφαλιά στο 119' χάρισε τον τίτλο στον Ολυμπιακό.

Φάνηκε από πέρσι...

Βέβαια το... "κακό" άρχισε να φαίνεται από την περσινή σεζόν, καθώς από τα 13 τέρματα που πέτυχε (με 4 ασίστ) σε 30 ματς, τα πέντε χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακός!

Αξίζει να σημειώσουμε δε πως συνολικά από τις 9 φορές που με τα γκολ του έδωσε νίκες, τίτλο, πρόκριση, το σκορ τις έξι φορές ήρθε 1-0 ή 0-1!

Αναλυτικά...

12/02/11 Αρης - Ολυμπιακός 1-2

Ο Νέτο άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Τζεμπούρ να ισοφαρίζει στο 39' και τον Φουστέρ να χαρίζει τη νίκη στο 75'.

6/02/11 Ολυμπιακός - Σκόντα Ξάνθη 1-0

Μία κεφαλιά του Φουστέρ στο 45ο λεπτό ήταν αρκετή για να κερδίσει ο Ολυμπιακός. Στη φάση βέβαια βάζει και το κεφάλι του ο αδικοχαμένος άσος της Ξάνθης Αντεφέμι.

30/01/11 Ολυμπιακός Βόλου - Ολυμπιακός 0-1