ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός πανηγυρική INTIME SPORTS

Ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός μετά το επιβλητικό 4-0 επί του Πλατανιά. Οι Πειραιώτες για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Α’ εθνική τελειώνουν το πρωτάθλημα αήττητοι εκτός έδρας, κάτι που δεν είχαν πετύχει κορυφαίες φουρνιές του συλλόγου εδώ και δεκαετίες !

Οι πρωταθλητές τελειώνουν το πρωτάθλημα στο «Καραϊσκάκης» με Παναθηναικό και Πανιώνιο και το παιχνίδι στην Κρήτη ήταν το τελευταίο τους εκτός έδρας. Ετσι ολοκλήρωσαν τις επισκέψεις μακριά από το γήπεδό τους με 12 νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ισοφαρίστηκαν σε 2-2, στην Τούμπα ισοφαρίστηκαν (1-1) από τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις, ενώ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ήταν το πιο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι τους, που φλέρταραν με την ήττα, αφού βρέθηκαν στο 82 λεπτό πισω στο σκορ και ισοφάρισαν στο 84’ στο τελικό 2-2 τον Αρη.

Αξίζει να σημειωθεί πως άλλες επτά φορές στην ιστορία της η κορυφαία ελληνική ομάδα «άγγιξε» το αήττητο εκτός έδρας, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε τελειώνοντας το πρωτάθλημα με μία ήττα σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Το SPORT24 σας τις θυμίζει:

1963-64: Πιερικός-Ολυμπιακός 3-2

Η πρώτη φορά που πλησίασε τόσο κοντά στο εκτός έδρας αήττητο ήταν την περίοδο 1963-64, όταν νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ (2-0) δεν έχασε από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό (0-0) και τον ΠΑΟΚ (0-0) αλλά κοντά στα Χριστούγεννα (22.12.63) γνώρισε ήττα σοκ στην Κατερίνη από τον Πιερικό με 3-2 !

1972-73: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0

1973-74: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0

1974-75: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-0

Στη συνέχεια, στα μέσα της δεκαετίας του 1970 η τρομερή ομάδα του Γουλανδρή με τον Λάκη Πετρόπουλο κόουτς, φλέρταρε γενικότερα με το αήττητο πρωτάθλημα, αλλά ατύχησε αφού έπεσε πάνω στο απίστευτο σερί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα (είχε ξεκινήσει από το 1969 και κράτησε 23 χρόνια μέχρι το 1992, όπου οι Θεσσαλονικείς δεν έχαναν γηπεδούχοι από Ολυμπιακό και συνήθως μετρούσαν μόνο νίκες).

Ετσι ο Ολυμπιακός σε τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα τελείωσε τη σεζόν μόλις με μια ήττα συνολικά (εντός και εκτός έδρας) και τις τρεις φορές αυτή σημειώθηκε στην Τούμπα !

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 το 1972-73 και το 1973-74 και με 2-0 την περίοδο 1974-75. Από τότε χρειάστηκε να περάσουν πολλές δεκαετίες για να φλερτάρει και πάλι με το αήττητο εκτός έδρας ο Ολυμπιακός.

2001-02: Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-1

Την περίοδο 2001-02, σε ένα από τα μικρότερα πρωταθλήματα (μόλις 26 αγωνιστικών με 14 ομάδες) ο Ολυμπιακός έκανε μόλις μια ήττα εκτός έδρας, χάνοντας στη Νέα Σμύρνη από το Πανιώνιο με 3-1 την 15 αγωνιστική. Σε μια σεζόν όπου και στο γήπεδό του έκανε μόλις μια ήττα αλλά και αυτή αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη (1-0 από τον Αρη).

2002-03: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2

Την επόμενη σεζόν (2002-03), από τις πιο συναρπαστικές στην ιστορία του συλλόγου, με την επική ανατροπή στην υπόθεση τίτλος με το 3-0 επί του Παναθηναϊκού στη Ριζούπολη την προτελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός τελείωσε επίσης με μια μόλις ήττα εκτός έδρας, αυτή από τον Παναθηναϊκό (3-2) στη Λεωφόρο όπου οι «Πράσινοι» είχαν πετύχει και τα πέντε γκολ (2 αυτογκόλ) !

2003-04: Προοδευτική-Ολυμπιακός 1-0

Ένα χρόνο αργότερα (2003-04) ο Ολυμπιακός χάνει μετά από μια επταετία το πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό της…τελευταίας στιγμής (με τα γκολ του Ολισαντέμπε στις καθυστερήσεις). Για πολλούς το πιο σημαντικό γκολ στα χασομέρια του Νιγηριανοπολωνού δεν ήταν στην Τούμπα, αλλά στον Κορυδαλλό στη νίκη επί της Προοδευτικής. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός από την 3 κιόλας αγωνιστική είχε γνωρίσει τη μοναδική εκτός έδρας ήττα της χρονιάς (1-0) που όμως του στοίχισε αφού έχασε με 2 βαθμούς διαφορά τον τίτλο (77 έναντι 75).