ΜΙΛΑΝ

H απίθανη απόκρουση του Ντοναρούμα και τα συγχαρητήρια του Μπουφόν

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάμι Κεντίρα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 για τη Γιουβέντους στο ντέρμπι με τη Μίλαν, όμως ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα με μία εντυπωσιακή επέμβαση χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. (VIDEO)

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους για την 9η αγωνιστική της Serie A, καθώς επικράτησε με 1-0 στο "Σαν Σίρο" χάρη σε γκολ του Μάνουελ Λοκατέλι. Οι "ροσονέρι" έφθασαν στους 19 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στο -2 απ' την κορυφή και τους "μπιανκονέρι". Σημαντικό μερίδιο στη νίκη των Μιλανέζων έχει ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στο 96ο λεπτό, ο Σάμι Κεντίρα επιχείρησε το σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας με μία απίθανη απόκρουση κράτησε όρθια την ομάδα του. Μάλιστα, μετά τη λήξη του αγώνα, πέρα απ' τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του, ο Ντοναρούμα έγινε αποδέκτης φιλοφρονήσεων κι απ' τον σπουδαίο Τζανλουίτζι Μπουφόν.