ΜΠΑΓΕΡΝ

Γκουαρδιόλα: "Κερδίσαμε την καλύτερη ομάδα του κόσμου στις αντεπιθέσεις"

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα εξήρε στις δηλώσεις του την απόδοση των παικτών της Μπάγερν στη νίκη επί της Ντόρτμουντ.

Ακάθεκτη προς την κατάκτηση της Μπουντεσλίγκα οδεύει η Μπάγερν μετά τη νίκη επί τη Ντόρτμουντ εκτός έδρας με 3-0.

Οι "Βαυαροί" για 38ο ματς παρέμειναν αήττητοι και αύξησαν την διαφορά από την Ντόρτμουντ στους 7 βαθμούς. Χρειάστηκε να περάσουν 66 λεπτά όταν ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ Μάριο Γκέτσε, άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν.

Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Άριεν Ρόμπεν ενώ ο Τόμας Μίλερ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην Μπάγερν σημειώνοντας το τρίτο γκολ.

Στις δηλώσεις του μετά το ματς ο Πεπ Γκουαρδιόλα δήλωσε ικανοποιημένος από τη νίκη και την απόδοση των παικτών του.

" Είμαστε ικανοποιημένοι γιατί κερδίσαμε την καλύτερη ομάδα στις αντεπιθέσεις στον κόσμο. Αν τους αφήναμε τους Μπλατζικόφσκι, Μιχιταριάν, Ρόις δεν μπορείς να τους σταματήσεις.

Παίξαμε καλά στο πρώτο τέταρτο μετά για 30 λεπτά δεν ήμασταν τόσο καλοί. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλά με τους Αλκάνταρα, Γκέτσε, Κρος και Λαμ".