ΑΕΚ

Το κακό συνήθειο του Μανωλά

Μανωλάς INTIME SPORTS

Ο Κώστας Μανωλάς έφτασε τις τέσσερις κόκκινες κάρτες μέσα σε δυο χρόνια και στις μισές από αυτές "κρέμασε" αγωνιστικά την ΑΕΚ (videos)

Ο Κώστας Μανωλάς είναι ένας από τους ελπιδοφόρους ποδοσφαιριστές του ελληνικού ποδοσφαίρου, αφού σε ηλικία 20 ετών και 8 μηνών έχει κερδίσει μία θέση στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ.

Στα δυόμιση χρόνια λοιπόν που αγωνίζεται στην Ένωση όμως εκτός από το ταλέντο έχει και πολλά ελαττώματα που όπως φαίνεται δεν τα έχει δουλέψει.

Ένα από αυτά είναι οι πολλές κάρτες που παίρνει στα παιχνίδια της ΑΕΚ και πολλές φορές "κρεμάνε" την ομάδα του όταν τον έχει ανάγκη.

Αφορμή φυσικά για το θέμα η εντός έδρας ισοπαλία της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ με τον Κώστα Μανωλά να αποβάλλεται για τέταρτη φορά μέσα σε δυο χρόνια!

Σε αυτές τις τέσσερις φορές η Ένωση γνώρισε 3 ήττες, ενώ στα δυο από τα τέσσερα ματς, πριν μείνει με δέκα παίκτες, στο κρατούσε έστω τον ένα βαθμό, ενώ στο άλλο (ΟΦΗ) προηγούνταν στο σκορ.

27/02/11 Εργοτέλης - ΑΕΚ 2-3

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Μανωλάς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη στο 59ο λεπτό. Ο Εργοτέλης μείωσε και πίεζε, όμως η ΑΕΚ καθάρισε στις καθυστερήσεις.

13/11/10 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1

Η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει το γκολ του Φωτάκη στο 45' με τέρμα του Λεονάρντο στο 69', όμως ο Μανωλάς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 78' και δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε με γκολ του Βιεϊρίνια.

ΣΕΖΟΝ 2011-2012

15/09/11 Άντερλεχτ - ΑΕΚ 4-1

Ο Μανωλάς αποβλήθηκε στο 77' με δεύτερη κίτρινη κάρτα κι ενώ το σκορ ήταν στο 3-1.

26/02/12 ΑΕΚ - ΟΦΗ 1-1

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με γκολ του Λυμπερόπουλου στο 55', όμως ο Μανωλάς αποβλήθηκε στο 58' με 2η κίτρινη κάρτα και οκτώ λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ ισοφάρισε.