ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Η Βοσνία πέρασε στη 2η θέση, έχασε βαθμούς η Κύπρος

Bosnia's Edin Visca, right, celebrates his goal with his teammate Sead Kolasinac against Cyprus during their World Cup Group H qualifying soccer match between Cyprus and Bosnia-Herzegovina, at GSP stadium, in Nicosia, Cyprus, Thursday, Aug. 31, 2017. (AP Photo/Petros Karadjias) AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Η Βοσνία νίκησε με 4-0 στο Γιβραλτάρ και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση του 8ου προκριματικού ομίλου. Η Κύπρος δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις και ηττήθηκε 0-1 από την Εσθονία, με συνέπεια να προσγειωθεί απότομα (video).

Η Βοσνία δεν στραβοπάτησε στη δεύτερη σερί εκτός έδρας δοκιμασία της, την πιο εύκολη από τις δύο. Μετά από το "στραπάτσο" στην Κύπρο, εμφανίστηκε πιο προσεκτική στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας, όπου αντιμετώπισε το Γιβραλτάρ και νίκησε με 4-0.

Η αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας για τη 2η θέση δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα σε απόδοση, ωστόσο δεν κινδύνεψε καθόλου από τους αδύναμους γηπεδούχους.

Στο 35ο λεπτό, ο Έντιν Τζέκο με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που ήταν πιο επιβλητικοί στο 2ο μέρος, όταν πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα.

Ο Κενάν Κόντρο έκανε το 1-0 νωρίς στο 2ο ημίχρονο και κάποιες αβλεψίες της άμυνας του Γιβραλτάρ έδωσαν τη δυνατότητα στον Σέναντ Λούλιτς και στον Τζέκο να διαμορφώσουν το θριαμβευτικό 4-0.

Cyprus' Dimitris Christofi, right, and his teammate Fanos Katelaris celebrates his goal against Bosnia during their World Cup Group H qualifying soccer match between Cyprus and Bosnia-Herzegovina, at GSP stadium, in Nicosia, Cyprus, Thursday, Aug. 31, 2017. (AP Photo/Petros Karadjias) AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Η Κύπρος δεν "έχτισε" πάνω στην απίθανη ανατροπή και νίκη επί της Βοσνίας προ ημερών και ηττήθηκε 0-1 με αντίπαλο την Εσθονία στο Ταλίν για την 8η αγωνιστική του 8ου ομίλου στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, μένοντας πίσω στη μάχη της πρόκρισης.

Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν εμφάνισε κακό πρόσωπο και δεν δημιούργησε καμία επικίνδυνη στιγμή μπροστά από την εστία του Μίκελ Ακσάλου.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν ένα σουτ του Ατς Πούργε κι ένα τετ α τετ του Χένρι Άνιερ στη διάρκεια ενός γενικά κακού παιχνιδιού.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Γιούνας Ταμ έβγαλε με το κεφάλι πάσα στον Ματίας Κάιτ, που σούταρε εκτός περιοχής κι έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Πλέον, οι ελπίδες της Κύπρου για τη 2η θέση μοιάζουν να εξανεμίστηκαν, αν και όλα θα κριθούν την επόμενη αγωνιστική, όταν θα υποδεχθεί την Ελλάδα.

Οι συνθέσεις

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ακσάλου, Τενίστε, Μπαράνοβ, Γιάαγκερ, Μετς, Πικ, Ζενιόβ (78' Μίλερ), Κάιτ, Αντόνοβ, Πούργε (87' Ταμ), Ανιέρ (82' Βασίλιεβ)

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Λαΐφης, Κατελάρης, Ρενάτο, Κυριάκου, Λαμπάν, Χριστοφή (87' Χαραλαμπίδης), Αρτυματάς, Αβραάμ (66' Κάστανος), Σωτηρίου

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Ιμπραχίμ, Γκαρθία, Ρ. Τσιπολίνα, Ολιβέρο, Ρ. Τσιπολίνα, Πονς (67' Πούσεϊ), Γουόκερ, Γκριν (80' Ντουάρτε), Μπαρντόν, Λ. Κασιάρο (87' Κουμπς), Ερνάντεθ

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Βράνιες, Τσότσαλιτς (86' Ντούρμιτς), Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς, Χάτζιτς (67' Μιλίτσεβιτς), Γιάγιαλο, Βίστσα, Κόντρο (80' Μπάγιτς), Λούλιτς, Τζέκο

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Εσθονία - Κύπρος 1-0 (90+2' Κάιτ)

Ελλάδα - Βέλγιο 1-2 (73' Ζέκα / 70' Βερτόνχεν, 75' Λουκακού)

Γιβραλτάρ - Βοσνία 0-4 (35', 85' Τζέκο, 65' Κόντρο, 83' Λούλιτς)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-37)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς