Τα προκριματικά σε όλο τον πλανήτη

Τα προκριματικά σε όλο τον πλανήτη

Το Κολομβία - Ουρουγουάη και η "μάχη" του Φαλκάο με τον Καβάνι ξεχωρίζει στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 ανά τον πλανήτη. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τις βαθμολογίες και όλες τις ηπείρους

Με εξαίρεση την Ευρώπη, στην οποία γίνεται πρεμιέρα, οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν αυτήν την Παρασκευή για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 είναι το Κολομβία - Ουρουγουάη και το Αργεντινή - Παραγουάη.

Στην Ασία διεξάγεται αγωνιστική μόνο την επόμενη Τρίτη, ενώ στην Αφρική τα προκριματικά επανέρχονται τον Μάρτιο,

Έτσι η Νότιος Αφρική παίζει φιλικό με την Βραζιλία (Παρασκευή 21:45), ενώ η Σαουδική Αραβία με την Ισπανία, η οποία έχει ρεπό (Παρασκευή 23:00).

Στον υπόλοιπο πλανήτη λοιπόν διεξάγονται προκριματικά για το Μουντιάλ και παρακάτω θα βρείτε αναλυτικά το πρόγραμμα, ενώ υπάρχουν και οι βαθμολογίες ακόμη και σε Ασία και Αφρική που δεν έχουν δράση την Παρασκευή.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή

Κολομβία - Ουρουγουάη (23:30)

Εκουαδόρ - Βολιβία (00:00)

Αργεντινή - Παραγουάη (02:10)

Περού - Βενεζουέλα (04:25)

*ρεπό η Χιλή

 

Η βαθμολογία

 

1. Χιλή 12 (6)

2. Ουρουγουάη 11 (5)

3. Αργεντινή 10 (5)

4. Εκουαδόρ 9 (5)

5. Βενεζουέλα 8 (5)

6. Κολομβία 7 (5)

7. Βολιβία 4 (6)

8. Παραγουάη 4 (5)

9. Περού 3 (5)

 

*σε παρένθεση τα ματς που έχει δώσει κάθε ομάδα

**οι 4 πρώτοι πάνε Μουντιάλ 2014 και ο 5ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Ασία

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

6 γκολ

Λουΐς Σουάρες (Ουρουγουάη)

 

4 γκολ

Γκονσάλο Ιγκουαΐν (Αργεντινή)

 

3 γκολ

Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή)

Χοσέ Πάολο Γκερέρο (Περού)

Κριστιάν Μπενίτες (Εκουαδόρ)

 

 

ΒΟΡΕΙΟΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή

Κούβα - Ονδούρα (22:00)

Καναδάς - Παναμάς (02:45)

Τζαμάικα - ΗΠΑ (03:00)

Ελ Σαλβαδόρ - Γκουιάνα (04:30)

Γουατεμάλα - Αντίγκουα (05:00)

Κόστα Ρίκα - Μεξικό (05:05)

 

Η βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. ΗΠΑ 4

2. Τζαμάικα 4

3. Γουατεμάλα 1

4. Αντίγκουα 1

 

2ος όμιλος

1. Μεξικό 6

2. Κόστα Ρίκα 4

3. Ελ Σαλβαδόρ 1

4. Γκουιάνα 0

 

3ος όμιλος

1. Παναμάς 6

2. Καναδάς 4

3. Ονδούρα 1

4. Κούβα 0

 

*Προκρίνονται οι δύο πρώτοι και στην 4η και τελευταία φάση δημιουργούν όμιλο των 6. Εκεί οι 3 πρώτοι πάνε Μουντιάλ 2014 και ο τέταρτος παίζει μπαράζ με τον 1ο της Ωκεανίας (Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου)

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή

Νησιά Σολομώντα - Ταϊτή (07:00)

Νέα Καληδονία - Νέα Ζηλανδία (10:00)

 

*Ο νικητής του ομίλου θα παίξει μπαράζ για την πρόκριση στα τελικά με ομάδα από την Βόρειο, Κεντρική Αμερική και Καραϊβική

 

ΑΣΙΑ

 

Η επόμενη αγωνιστική διεξάγεται στις 11/09/2012

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Ν.Κορέα 6 (2)

2. Ιράν 4 (2)

3. Κατάρ 4 (3)

4. Ουζμπεκιστάν 1 (2)

5. Λίβανος 1 (3)

 

2ος όμιλος

1. Ιαπωνία 7 (3)

2. Ιράκ 2 (2)

3. Αυστραλία 2 (2)

4. Ομάν 2 (3)

5. Ιορδανία 1 (2)

 

*Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου πάνε Μουντιάλ 2014. Οι 3οι παίζουν μπαράζ μεταξύ τους και ο νικητής παίζει μπαράζ με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής για μία θέση του Μουντιάλ 2014

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Η επόμενη αγωνιστική διεξάγεται στις 22/03/2013

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Αιθιοπία 4

2. Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3

3. Νότιος Αφρική 2

4. Μποτσουάνα 1

 

2ος όμιλος

1. Σιέρα Λεόνε 4

2. Τυνησία 4

3. Γουινέα Ισημερινού 1

4. Πράσινο Ακρωτήρι 1

 

3ος όμιλος

1. Ακτή Ελεφαντοστού 4

2. Τανζανία 3

3. Μαρόκο 2

4. Γκάμπια 1

 

4ος όμιλος

1. Σουδάν 4

2. Γκάνα 3

3. Ζάμπια 3

4. Λεσότο 1

 

5ος όμιλος

1. Κονγκό 4

2. Γκαμπόν 3

3. Μπουρκίνα Φάσο 1

4. Νίγηρας 0

 

6ος όμιλος

1. Νιγηρία 4

2. Ναμίμπια 3

3. Μαλάουι 2

4. Κένυα 1

 

7ος όμιλος

1. Αίγυπτος 6

2. Γουϊνέα 3

3. Ζιμπάμπουε 1

4. Μοζαμβίκη 1

 

8ος όμιλος

1. Μπενίν 4

2. Μάλι 3

3. Αλγερία 3

4. Ρουάντα 1

 

9ος όμιλος

1. Λιβύη 4

2. Καμερούν 3

3. Δημοκρατία του Κονγκό 3

4. Τόγκο 1

 

10ος όμιλος

1. Σενεγάλη 4

2. Ουγκάντα 2

3. Αγκόλα 2

4. Λιβερία 1

 

*Προκρίνεται ο πρώτος κάθε ομίλου και αυτές οι 10 ομάδες με κλήρωση θα δημιουργήσουν 5 ζευγάρια. Αυτά θα παίξουν νοκ-άουτ (μέσα-έξω) και οι 5 νικητές πάνε Μουντιάλ 2014

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ

Ένοχος ο πρώην διευθυντής της Γαλακτοκομικής

Τι αποφάσισε το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων για τον πρώην διευθυντή της Γαλακτοκομικής, τον πρώην υπουργό, Χρήστο Μαρκογιαννάκη και την υπεύθυνη της εστίας

ΜΟΥΣΙΚΗ

Αυτά είναι τα 10 βίντεο που είδαν περισσότεροι οι Έλληνες στο YouTube το 2016

Από Παντελίδη ως Rihanna κι από DAB μέχρι Sia, αυτά τα βίντεο έπαιξαν περισσότερο από όλα στο ελληνικό internet το 2016.

ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ

Είχα προειδοποιήσει τον Τσίπρα για τους Ρώσους

Τι συμβούλευσε τον Αλέξη Τσίπρα όταν ανέλαβε πρωθυπουργός, ο πρώην πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η στάση των Ρώσων, το δάνειο από τον Πούτιν και η λύση του κυπριακού

ΛΙΣΤΕΣ

Οι 9 σχολικές μέρες που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ

Οι γυμναστικές επιδείξεις, η μέρα των εμβολίων, όταν μας έβαζαν να πούμε προσευχή κι όλες εκείνες οι μέρες που σημάδεψαν την παιδική μας ψυχή.

ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΟΡΘΟΔΟΞΟ

Με Ανδρέα το μνημόνιο θα υπήρχε μόνο στα λεξικά

Το Παλιό ΠΑΣΟΚ το Ορθόδοξο έρχεται στο NEWS 247 για να φέρει το χρήμα με τη σέσουλα και να απαντήσει σε όλα τα φλέγοντα ζητήματα περί αληθινού, νεοελληνικού σοσιαλισμού (Pics)

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24