ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η επική "κομπίνα" της Γερμανίας

PORTO ALEGRE, BRAZIL - JUNE 30:  Thomas Mueller of Germany reacts during the 2014 FIFA World Cup Brazil Round of 16 match between Germany and Algeria at Estadio Beira-Rio on June 30, 2014 in Porto Alegre, Brazil.  (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)
PORTO ALEGRE, BRAZIL - JUNE 30: Thomas Mueller of Germany reacts during the 2014 FIFA World Cup Brazil Round of 16 match between Germany and Algeria at Estadio Beira-Rio on June 30, 2014 in Porto Alegre, Brazil. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images) GETTY IMAGES

Οι Γερμανοί επιχείρησαν με κομπίνα σε φάουλ να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Αλγερίας λίγο πριν το 90λεπτο, η οποία περιελάμβανε ακόμα και πέσιμο του Τόμας Μίλερ. Απολαύστε videos!

Χάρη σε δύο γκολ στην παράταση από τους Σέρλε και Εζίλ η Γερμανία μπόρεσε τελικά να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της τρομερά αξιόμαχης Αλγερίας και να πάρει το εισιτήριο για τους "8" του Μουντιάλ, εκεί που θα συναντήσει στο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι τη Γαλλία.

Μπορεί πάντως και τα τρία γκολ της αναμέτρησης στο "Μπέιρα-Ρίο" να σημειώθηκαν στο ημίωρο της παράτασης, ωστόσο η φάση που προκάλεσε την μεγαλύτερη συζήτηση στα social media, λόγω της σπανιότητάς της, συνέβη λίγο πριν το 90λεπτο.

Για την ακρίβεια στο 88ο λεπτό, με τη "Νάσιοναλμαντσαφτ" να έχει κερδίσει φάουλ περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή των Αλγερινών και τους παίκτες του Λεβ να σχεδιάζουν μία κομπίνα για να το εκτελέσουν.

PORTO ALEGRE, BRAZIL - JUNE 30:  Thomas Mueller of Germany reacts during the 2014 FIFA World Cup Brazil Round of 16 match between Germany and Algeria at Estadio Beira-Rio on June 30, 2014 in Porto Alegre, Brazil.  (Photo by Martin Rose/Getty Images)
PORTO ALEGRE, BRAZIL - JUNE 30: Thomas Mueller of Germany reacts during the 2014 FIFA World Cup Brazil Round of 16 match between Germany and Algeria at Estadio Beira-Rio on June 30, 2014 in Porto Alegre, Brazil. (Photo by Martin Rose/Getty Images) GETTY IMAGES

Οι Σβάινσταϊγκερ, Κρόος και Μίλερ πήραν φόρα για να εκτελέσουν το φάουλ και να μπερδέψουν την αντίπαλη άμυνα, με το πλάνο τους να περιλαμβάνει -όπως οι ίδιοι παραδέχτηκαν μετά τον αγώνα- ένα απρόοπτο περιστατικό: την πτώση του Τόμας Μίλερ!

Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου και πρώτος σκόρερ της Γερμανίας στα γήπεδα της Βραζιλίας (4 γκολ) έκανε πως έχασε την ισορροπία του και έπεσε μπρούμητα στο έδαφος, για να σηκωθεί όμως αμέσως και να τρέξει προς την αντίπαλη περιοχή ελπίζοντας να πάρει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ!