COPA LIBERTADORES

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόκα Τζούνιορς 1-0

Η Ρίβερ Πλέιτ νίκησε με 1-0 την Μπόκα Τζούνιορς στο "Μονουμεντάλ" χάρη σε πέναλτι του Κάρλος Σάντσες και έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Libertadores (videos)

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Copa Libertadores πήρε η Ρίβερ Πλέιτ, καθώς νίκησε με 1-0 την Μπόκα Τζούνιορς στο "Μονουμεντάλ".

Ο Ουρουγουανός μέσος, Κάρλος Σάντσες, πέτυχε το μοναδικό τέρμα του "superclásico" στο 82ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι από τον Μαρίν, ενώ ο νεαρός επιτελικός μέσος είχε περάσει ως αλλαγή πριν περίπου 7 λεπτά.

Το ματς ήταν δυνατό με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και χτυπήματα εκτός φάσης και στην ρεβάνς του "Μπομπονέρα" η Ρίβερ θα έχει μία μεγάλη απώλεια, καθώς στο 88' αποβλήθηκε ο Τεόφιλο Γκουτιέρες.

Καρατιά του Ραμίρο Φούνες Μόρι που δεν τιμωρήθηκε...

Θυμίζουμε πως την προηγούμενη Κυριακή η Μπόκα είχε νικήσει στην έδρα της με 2-0 για το πρωτάθλημα, ενώ η ρεβάνς είναι σε μία εβδομάδα.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ: Μπαροβέρο, Μαμάνα, Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Πόνσιο (74' Μαγιάδα), Κάρλος Σάντσες, Ντριούσι (72' Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες), Μόρα, Τεόφιλο Γκουτιέρες.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Οριόν, Μαρίν, Κάτα Ντίας (34' Γκιγιέρμο Μπουρδίσο), Τορσιγλιέρι, Κολάσο, Κούμπας, Πάμπλο Πέρες, Γκάγκο, Λοδέιρο, Παβόν (77' Καρίσο), Καλέρι (88' Οσβάλντο).

*κόκκινη 88' Τεόφιλο Γκουτιέρες

Τα πρώτα ματς των "16":

Τρίτη

ΡΕΒΑΝΣ: Τίγκρες - Ουνιβερσιτάριο 1-1 (76' πέν. Ραφαέλ Σόμπις / 2' Ρουμπέν Κουέστα) [ 1-2]

Εστουδιάντες - Σάντα Φε 2-1 (21' Κάρλος Ασκούι, 30' Γκουίντο Καρίγιο / 81' Γουίλσον Μορέλο)

Τετάρτη

Γκουαρανί - Κορίνθιανς 2-0 (60' Φεντερίκο Σανταντέρ, 82' Αλμπέρτο Κοντρέρας)

Σάο Πάουλο - Κρουζέιρο 1-0 (83' Ρικάρντο Σεντουριόν)

Ατλέτικο Μινέιρο - Ιντερνασιονάλ 2-2 (14' Ντόυγκλας Σάντος, 90' Λεονάρντο Σίλβα / 2' Λισάντρο Λόπες, 61' Βαλντίβια)