COPA LIBERTADORES

Πρωταθλήτρια η Ατλέτικο Μινέιρο

Η Ατλέτικο Μινέιρο νίκησε στα πέναλτι την Ολίμπια Ασουνσιόν και κατέκτησε το Copa Libertadores για 1η φορά στην ιστορία της. Ίδιο σενάριο στο Μπέλο Οριζόντε με νίκη 2-0 στην κ.δ. όπως στον ημιτελικό με Νιούελς. Βραζιλιάνικη κυριαρχία με 4η σερί κατάκτηση από 4η διαφορετική ομάδα της χώρας (video)!

Η Ατλέτικο Μινέιρο κατέκτησε το Copa Libertadores για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι της Ολίμπια Ασουνσιόν στο "Mineirão" του Μπέλο Οριζόντε.

Όπως και στον ημιτελικό με την Νιούελς Ολντ Μπόις, η ομάδα του Ροναλντίνιο είχε χάσει με 0-2 στο πρώτο ματς, αλλά νίκησε με 2-0 στην ρεβάνς (στον ημιτελικό κατευθείαν πέναλτι, στον τελικό παράταση και πέναλτι).

Στο 1ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο Μινέιρο άνοιξε το σκορ με τον Ζο να κάνει το 1-0 με γυριστό σουτ.

Με αυτό το τέρμα ο Ζο έφτασε τα 7 και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, αφήνοντας στα τον συμπαίκτη του, Ντιέγκο Ταρντέλι και τον Νάτσο Σκόκο της Νιούελς Ολντ Μπόις.

Ενώ η Ολίμπια φαινόταν να αντέχει, στο 85' έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μανσούρ και τελικά... λύγισε στο 87', με τον Λεονάρντο Σίλβα να κάνει το 2-0 με κεφαλιά από σέντρα του Μπερνάρντ και να στέλνει τον τελικό σε παράταση, καθώς και οι Παραγουανοί είχαν επικρατήσει επίσης με 2-0 στην Ασουνσιόν.

Ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Μινέιρο στον ημιτελικό είχε αποκρούσει πέναλτι του Μάξι Ροντρίγκες και έκανε το ίδιο στην πρώτη εκτέλεση στον τελικό από τον Ερμίνιο Μιράντα.

Αλεκσάντρο, Γκιλιέρμε, Ζο και Λεονάρντο Σίλβα ευστόχησαν στα πέναλτι για τους Βραζιλιάνους και δεν χρειάστηκε να εκτελέσει το 5ο ο Ροναλντίνιο, καθώς στο 5ο των Παραγουανών αστόχησε ο Ματίας Χιμένες.

Βραζιλιάνικη κυριαρχία

Η Ατλέτικο Μινέιρο έγινε η 10η ομάδα της Βραζιλίας που παίρνει το τρόπαιο, ενώ το Copa Libertadores το κατέκτησε βραζιλιάνικη ομάδα για 4η συνεχόμενη χρονιά!

Πρόκειται μάλιστα για 4 διαφορετικές ομάδες. Η Ιντερνασιονάλ το 2010, η Σάντος το 2011, η Κορίνθιανς το 2012 και η Ατλέτικο Μινέιρο στο 2013.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ: Βίκτορ, Μίτσελ (72' Αλεκσάντρο), Λεονάρντο Σίλβα, Ρέβερ, Ζούνιορ Σέζαρ, Πιέρε (46' Ροζινέι), Ζοζουέ, Ροναλντίνιο, Μπερνάρντ, Ντιέγκο Ταρντέλι (80' Γκιλιέρμε), Ζο.

ΟΛΙΜΠΙΑ (5-3-2): Μαρτίν Σίλβα, Μασακότε, Μανσούρ, Μιράντα, Κάντια, Νέλσον Μπενίτες, Αράντα, Πιτόνι, Αλεχάντρο Σίλβα (71' Ματίας Χιμένες), Σαλγκέιρο (83' Χόρχε Μπάες), Μπαρέιρο (46' Χουάν Κάρλος Φερέιρα).