LIBERTADORES

Ο Τέβες έσωσε την Μπόκα στο 92'

Ο Τέβες έσωσε την Μπόκα στο 92'

Η Παλμέιρας άνοιξε το σκορ στο 90', αλλά ο Κάρλος Τέβες απάντησε δύο λεπτά αργότερα και η Μπόκα Τζούνιορς πήρε την ισοπαλία στο Σάο Πάουλο (video)

Παλμέιρας και Μπόκα Τζούνιορς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, στο ντέρμπι του 8ου ομίλου του Copa Libertadores, με την αναμέτρηση του Σάο Πάουλο να έχει συγκλονιστικό φινάλε.

Η "Verdão" άνοιξε το σκορ στο 90' με τον Κένο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το "3 στα 3", καθώς ο Κάρλος Τέβες απάντησε 90'+2, με προβολή απ' το γύρισμα του Κριστιάν Παβόν.

Η Παλμέιρας είναι φυσικά στην κορυφή με 7 βαθμούς, ενώ η Μπόκα είναι δεύτερη με 5, ενώ το τέρμα του Κένο είναι το μόνο που έχει δεχτεί μετά από 3 αγωνιστικές (το ίδιο ισχύει και για την Παλμέιρας με το γκολ του Τέβες).

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ: Ζαΐλσον, Μάρκος Ρόσα, Αντόνιο Κάρλος, Τιάγκο Μάρτινς, Ντιόγκο Μπαρμπόζα, Μπρούνο Ενρίκε (80' Γκέρα), Φελίπε Μέλο, Λούκας Λίμα (67' Μοϊζές), Ντουντού, Κένο, Μιγκέλ Μπόρχα (58' Ουίλιαν).

ΜΠΟΚΑ: Ρόσι, Χάρα, Γκολτς (85' Βερχίνι), Μαγκαγιάν, Φάμπρα, Μπάριος, Ρεϊνόσο (86' Μπουφαρίνι), Πάμπλο Πέρες, Παβόν, Καρδόνα (70' Τέβες), Άμπιλα.

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Σέρο Πορτιένιο (Παραγουάη) 6 (4-1) [2]

2. Γκρέμιο (Βραζιλία) 4 (5-1) [2]

3. Ντεφενσόρ (Ουρουγουάη) 1 (2-3) [2]

4. Μονάγας (Βενεζουέλα) 0 (0-6) [2]

 

2ος όμιλος

1. Ατλέτικο Νασιονάλ 6 (5-1) [3]

2. Μπολίβαρ (Βολιβία) 5 (3-2) [3]

3. Ντελφίν (Εκουαδόρ) 4 (3-5) [3]

4. Κόλο-Κόλο (Χιλή) 1 (1-4) [3]

 

3ος όμιλος

1. Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 6 (5-0) [2]

2. Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 3 (3-2) [2]

3. Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 3 (1-3) [2]

4. Ατλέτικο Τουκουμάν (Αργεντινή) 0 (1-5) [2]

 

4ος όμιλος

1. Φλαμένγκο (Βραζιλία) 4 (4-3) [2]

2. Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή) 2 (2-2) [2]

3. Σάντα Φε (Κολομβία) 2 (1-1) [2]

4. Εμελέκ (Εκουαδόρ) 1 (2-3) [2]

 

5ος όμιλος

1. Ράσινγκ Κλουμπ (Αργεντινή) 4 (5-3) [2]

2. Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε (Χιλή) 4 (2-1) [2]

3. Βάσκο ντα Γκάμα (Βραζιλία) 1 (0-1) [2]

4. Κρουζέιρο (Βραζιλία) 1 (2-4) [2]

 

6ος όμιλος

1. Σάντος (Βραζιλία) 6 (4-3) [3]

2. Εστουδιάντες (Αργεντινή) 4 (3-1) [3]

3. Ρεάλ Γκαρσιλάσο (Περού) 4 (2-3) [3]

4. Νασιονάλ Μοντεβιδέο (Ουρουγουάη) 2 (1-3) [3]

 

7ος όμιλος

1. Κορίνθιανς (Βραζιλία) 4 (2-0) [2]

2. Ιντεπεντιέντε (Αργεντινή) 3 (1-1) [2]

3. Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα) 3 (1-2) [2]

4. Μιγιονάριος (Κολομβία) 1 (0-1) [2]

 

8ος όμιλος

1. Παλμέιρας (Βραζιλία) 7 (6-1) [3]

2. Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή) 5 (2-1) [3]

3. Αλιάνσα Λίμα (Περού) 1 (0-2) [2]

4. Τζούνιορ (Κολομβία) 0 (0-4) [2]

 

*σε παρένθεση τα γκολ

**οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στους "16", ο 3ος συνεχίζει στο Copa Sudamericana

***στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα εκτός έδρας γκολ και μετά η κατάταξη της CONMEBOL

 

 

Παλμέιρας - Μπόκα Τζούνιορς 1-1

 

AP Photo/Andre Penner

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24