COPA LIBERTADORES

"Κατέρρευσε" η Ρίβερ Πλέιτ

Η Ρίβερ Πλέιτ είχε τον έλεγχο του ματς στο υψόμετρο του Ορούρο, αλλά κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε από την Σαν Χοσέ (2-0) στην πρεμιέρα της στο Copa Libertadores (videos)

Η Ρίβερ Πλέιτ ξεκίνησε άσχημα το Copa Libertadores 2015, καθώς ηττήθηκε με 0-2 από την Σαν Χοσέ στην Βολιβία.

Η ομάδα του Μπουένος Άιρες είχε τον έλεγχο του ματς στο Ορούρο, αλλά λόγω (ίσως και) του υψομέτρου "κατέρρευσε" στα τελευταία λεπτά.

Ο Ροντρίγκο Μόρα είχε μία καλή ευκαιρία στο 79', προτίμησε όμως να σουτάρει αντί να δώσει δεξιά στον Αουγκούστο Σολάρι και ο Λάμπε απέκρουσε το σουτ του.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η... τιμωρία, με τον Άνχελ Ορουέ να ανοίγει το σκορ για την Σαν Χοσέ με κοντινή κεφαλιά.

Ο Μαρσέλο Μπαροβέρο φέρει ευθύνη για το γκολ, όπως ευθύνη φέρει και για το 2-0, στην εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Χουάν Γκαμπριέλ Βαλβέρδε στο 88'.

Ο προπονητής της Ρίβερ Πλέιτ, Μαρσέλο Γκαγιάρδο, έπαιξε για πρώτη με έναν μόνο επιθετικό, τον Ροντρίγκο Μόρα, βάζοντας δύο επιτελικούς μέσους, τους Λεονάρντο Πισκουλίτσι και το νέο αστέρι, Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο κεντρικός μέσος της Ρίβερ, Λεονάρντο Πόνσιο και ακολούθησε ο Πίτι Μαρτίνες, ο οποίος είχε αρκετές καλές ενέργειες και 2-3 καλές ευκαιρίες (εμπνεύσεις), αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους "μιγιονάριος" σε επιτυχία.

Νωρίτερα, η Σαν Λορένσο είχε νικήσει 2-1 την Ντανούμπιο στην Ουρουγουάη, κάνοντας ανατροπή με γκολ των Μάουρο Μάτος στο 86' και Μάουρο Σέτο στο 88'!

Η σύνθεση της Ρίβερ Πλέιτ...

Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Πεσέλα (60' Ουριμπάρι), Άλβαρες Μπαλάντα, Πόνσιο, Κάρλος Σάντσες (83' Καβενάγκι), Μαγιάδα, Πισκουλίτσι (62' Αουγκούστο Σολάρι), Γκονσάλο Μαρτίνες, Μόρα.

Τα αποτελέσματα της εβδομάδας:

Τρίτη

Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε - Έμελεκ 0-1 (64' Μίλερ Μπολάνιος)

Γουόντερερς - Σαμόρα 3-2 (45' Γκαστόν Ροντρίγκες, 79' πέν. Νικολάς Αλμπαρασίν, 82' Λεάντρο Ρεϊμούντες / 26' Χον Μουρίγιο, 54' Άρλες Φλόρες)

Ντεπορτίβο Τάτσιρα - Ράσινγκ Κλουμπ 0-5 (21' Λουσιάνο Λόλο, 40', 53' και 69' Γκουστάβο Μπόου, 56' Ντιέγκο Μιλίτο)

Δε Στρόνγκεστ - Ιντερνασιονάλ 3-1 (11' και 85' Αλεχάντρο Τσουμασέρο, 15' Ροντρίγο Ραμάγιο / 49' πέν. Αντρές Ντ'Άλεσάντρο)

Άτλας - Σάντα Φε 0-1 (78' Λουίς Κάρλος Άριας)

Τετάρτη

Γκουαρανί - Σπόρτινγκ Κριστάλ 2-2 (70' Φερνάντο Φερνάντες, 84' Φεδερίκο Σανταντέρ / 32' Σέσαρ Περέιρα, 48' Χοσεπμίρ Μπαλόν)

Παλεστίνο - Μπόκα Τζούνιορς 0-2 (38' Αντρές Τσάβες, 69' Σεμπαστιάν Παλάσιος)

Κόλο-Κόλο - Ατλέτικο Μινέιρο 2-0 (39' Φελίπε Φλόρες, 68' Εστέμπαν Παρέδες)

Κορίνθιανς - Σάο Πάουλο 2-0 (12' Ελίας, 68' Ζάντσον)

Τίγκρες - Χουάν Άουριτς 3-0 (38' και 59' Χόφρε Γκερόν, 65' Χεσούς Ντουένιας)

Πέμπτη

Ντανούμπιο - Σαν Λορένσο 1-2 (11' Ματίας Κάστρο / 86' Μάουρο Μάτος, 88' Μάουρο Σέτο)

Λιμπερτάδ - Ατλέτικο Νασιονάλ 2-2 (20' Χόρχε Γκονσάλες, 34' πέν. Ροντρίγκο Λόπες / 5' Πάμπλο Σεμπάγιος, 60' πέν. Λουίς Κάρλος Ρουίς)

Σαν Χοσέ - Ρίβερ Πλέιτ 2-0 (81' Άνχελ Ορουέ, 88' Γκαμπριέλ Βαλβέρδε)