LIBERTADORES

Η τιμωρία απέκλεισε τη Σαπεκοένσε

Η τιμωρία απέκλεισε τη Σαπεκοένσε

Η CONMEBOL έκρινε πως η Σαπεκοένσε παράνομα χρησιμοποίησε τον Λουίζ Οτάβιο στην αναμέτρηση με τη Λανούς, έτσι το σπουδαίο "διπλό" έγινε ήττα στα χαρτιά και οι Βραζιλιάνοι αποκλείστηκαν απ΄το Copa Libertadores

Μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας της Σαπεκοένσε ουσιαστικά διαγράφηκε, καθώς η CONMEBOL έκρινε πως η βραζιλιάνικη ομάδα παράνομα χρησιμοποίησε τον Λουίζ Οτάβιο στο ματς με τη Λανούς για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Copa Libertadores.

Η Λανούς ηττήθηκε στην Αργεντινή με 1-2 (γκολ ο Λουίζ Οτάβιο στο 88'), αλλά πήρε τελικά το ματς με 3-0 στα χαρτιά, λόγω της χρησιμοποίησης παίκτη που ήταν τιμωρημένος.

Η ήττα αυτή στα χαρτιά για τη Σαπεκοένσε σημαίνει πως αποκλείστηκε απ'τη συνέχεια του Copa Libertadores, ενώ η Λανούς εξασφάλισε πρόκριση στους "16".

Τα highlights της αναμέτρησης...

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Μπαρσελόνα (Εκουαδόρ) 10 (7-5) [5]

2. Μποταφόγκο (Βραζιλία) 10 (6-4) [5]

3. Εστουδιάντες (Αργεντινή) 6 (6-8) [5]

4. Ατλέτικο Νασιονάλ (Κολομβία) 3 (5-7) [5]

 

2ος όμιλος

1. Σάντος (Βραζιλία) 9 (7-4) [5]

2. Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 8 (4-4) [5]

3. Σάντα Φε (Κολομβία) 7 (7-5) [5]

4. Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού) 2 (2-11) [5]

 

3ος όμιλος

1. Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή) 13 (14-8) [5]

2. Εμελέκ (Εκουαδόρ) 7 (5-5) [5]

3. Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν (Κολομβία) 6 (6-7) [5]

4. Μελγάρ (Περού) 3 (6-11) [5]

 

4ος όμιλος

1. Σαν Λορένσο (Αργεντινή) 10 (8-8) [6]

2. Ατλέτικο Παραναένσε (Βραζιλία) 10 (9-11) [6]

3. Φλαμένγκο (Βραζιλία) 9 (11-7) [6]

4. Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα (Χιλή) 5 (8-11) [6]

 

5ος όμιλος

1. Παλμέιρας (Βραζιλία) 10 (10-8) [5]

2. Χόρχε Βίλστερμαν (Βολιβία) 9 (12-8) [5]

3. Ατλέτικο Τουκουμάν (Αργεντινή) 7 (7-7) [5]

4. Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 3 (9-15) [5]

 

6ος όμιλος

1. Ατλέτικο Μινέιρο (Βραζιλία) 13 (17-6) [6]

2. Γοδόι Κρους (Αργεντινή) 11 (10-8) [6]

3. Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 6 (7-9) [6]

4. Σπορτ Μπόις (Βολιβία) 2 (8-19) [6]

 

7ος όμιλος

1. Λανούς (Αργεντινή) 10 (12-3) [5]

2. Νασιονάλ Μοντεβιδέο (Ουρουγουάη) 8 (5-2) [5]

3. Σούλια (Βενεζουέλα) 5 (3-8) [5]

4. Σαπεκοένσε (Βραζιλία) 4 (4-11) [5]

 

8ος όμιλος

1. Γκρέμιο (Βραζιλία) 10 (11-6) [5]

2. Γκουαρανί (Παραγουάη) 10 (9-7) [5]

3. Ντεπόρτες Ικίκε (Χιλή) 9 (12-9) [5]

4. Σαμόρα (Βενεζουέλα) 0 (6-16) [5]

 

*σε παρένθεση τα γκολ, σε αγκύλη τα ματς που έχει παίξει κάθε ομάδα

**οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στους "16", ο 3ος συνεχίζει στο Copa Sudamericana

***στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα εκτός έδρας γκολ και μετά η κατάταξη της CONMEBOL

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

6 γκολ

Φρεντ (Ατλέτικο Μινέιρο)

 

5 γκολ

Χουάν Ραμόν Κασάρες (Ατλέτικο Μινέιρο)

 

4 γκολ

Χοσέ Σαντ (Λανούς)

Λούκας Μπάριος (Γκρέμιο)

Εμανουέλ Ερέρα (Μελγάρ)

Γκαστόν Ροντρίγκες (Πενιαρόλ)

Ντιέγκο Μπιέλκιεβιτς (Ντεπόρτες Ικίκε)

Αλεχάντρο Τσουμασέρο (Δε Στρόνγκεστ)

 

3 γκολ

Λουάν (Γκρέμιο)

Ουίλιαν (Παλμέιρας)

Γιοάν Αράνγκο (Σάντα Φε)

Χουάν Γκάρο (Γοδόι Κρους)

Εντουάρ Πρεσιάδο (Εμελέκ)

Λούκας Αλάριο (Ρίβερ Πλέιτ)

Επιφάνιο Γκαρσία (Γκουαρανί)

Άνχελ Γκονσάλες (Γοδόι Κρους)

Νικολάς Μπλάντι (Σαν Λορένσο)

Σεμπαστιάν Ντριούσι (Ρίβερ Πλέιτ)

Ραφαέλ Καρόκα (Ντεπόρτες Ικίκε)

Σαντιάγο Γκαρσία (Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα)

 

 

AP Photo/Agustin Marcarian

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Αν τα παιδικά που έβλεπες μικρός σου έλεγαν την αλήθεια

Ποιο μικιμάου θα έπρεπε να λέγεται 'Κολοκοτρωνίτσι για νάνους';

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24