COPA LIBERTADORES

Γκολάρες Νεϊμάρ, σοκ για Μπόκα Τζούνιορς

Με γκολ των Φρεντ και Ντέκο η Φλουμινένσε νίκησε με 2-1 την Μπόκα Τζούνιορς μέσα στο "Bombonera". Χατ-τρικ για Σάντος ο Νεϊμάρ με ένα πέναλτι και δύο γκολάρες! (videos)

Η Φλουμινένσε πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Μπόκα Τζούνιορς μέσα στο "Bombonera", χάρη σε τέρματα των Φρεντ και Ντέκο.

Αυτό σημαίνει πως μετά από δύο αγωνιστικές η πρωταθλήτρια Αργεντινής έχει μόνο έναν βαθμό, ενώ η "Φλου" έκανε το "2 στα 2" και είναι στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Ο Ντέκο εκτέλεσε φάουλ στο 10' και ο Φρεντ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Βραζιλιάνους, με το 0-1 να παραμένει στο ημίχρονο, χάρη στις φανταστικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα της "Φλου", Ντιέγκο Καβαλιέρι, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Η Μπόκα κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο για τον Χουάν Ρομάν Ρικέλμε στο 47', αυτός φίλησε την μπάλα, εκτέλεσε, αλλά αυτή χτύπησε στο δοκάρι, εν συνεχεία στο σώμα του Καβαλιέρι για να... στρωθεί στον Λεάντρο Σομόσα, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για τους "Xeneizes".

Μόλις 8 λεπτά αργότερα (55') η Φλουμινένσε προηγήθηκε ξανά, με τον Ντέκο να "γράφει" το 1-2 με κοντινό πλασέ, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Ουέλινγκτον Νεμ από αριστερά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπόκα να απαντήσει εκ νέου χάθηκε στο 80', όταν το αριστερό διαγώνιο σουτ του Ουρουγουανού, Σαντιάγκο Σίλβα, μέσα από την περιοχή, έφυγε δίπλα από αριστερό δοκάρι του Ντιέγκο Καβαλιέρι.

Οι γκολάρες του Νεϊμάρ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ, η Σάντος πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο Copa Libertadores, νικώντας με 3-1 την Ιντερνασιονάλ στο βραζιλιάνικο ντέρμπι του 1ου ομίλου.

Ο διεθνής επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ στο "Vila Belmiro", με μία εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και δύο γκολάρες στο δεύτερο.

Στο 54' έκανε το 2-0 ο Νεϊμάρ με φανταστική ατομική προσπάθεια περνώντας... σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα, ενώ κάτι ανάλογο έκανε και στο 65', διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η Κορίνθιανς πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 2-0 της Νασιονάλ Ασουνσιόν, ενώ η Βέλες Σάρσφιλντ μετά από δύο νίκες έχασε με 0-3 από την Ντεπορτίβο Κίτο στο Εκουαδόρ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της εβδομάδας:

Τρίτη

Πενιαρόλ - Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε 1-1 (22' Νικολάς Φρέιτας / 35' Τζούνιορ Φερνάντες)

Βάσκο ντα Γκάμα - Αλιάνσα Λίμα 3-2 (19' αυτ. Κριστιάν Ράμος, 60' Ντεντέ, 81' πέν. Ζουνίνιο Περναμπουκάνο / 17' Χόναταν Τσαρκέρο, 85' Βάλτερ Ιμπάνιες)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα 1-1 (45' Εμανουέλ Ερέρα / 39' Ένσο Αντία)

Τετάρτη

Ντεπορτίβο Κίτο - Βέλες Σάρσφιλντ 3-0 (45'+4 πέν. Ματίας Αλουστίσα, 48' Φιντέλ Μαρτίνες, 71' Λουΐς Σαριτάμα)

Σάντος - Ιντερνασιονάλ 3-1 (19' πέν., 34' και 65' Νεϊμάρ / 64' Λεάντρο Νταμιάο)

Κορίνθιανς - Νασιονάλ Ασουνσιόν 2-0 (39' Ντανίλο, 57' Ζόρζε Ενρίκε)

Μπόκα Τζούνιορς - Φλουμινένσε 1-2 (47' Λεάντρο Σομόσα / 10' Φρεντ, 55' Ντέκο)