Οι κλήσεις και το πρόγραμμα της Elite Round για την Εθνική Νέων
Πρεμιέρα με Ουκρανία θα κάνει η Εθνική Νέων στο πλαίσιο των αγώνων της για την Elite Round που θα διεξαχθεί στην Ολλανδία από τις 23 έως τις 28 Μαρτίου.
Ο κ. Γιάννης Γκούμας ανακοίνωσε τα ονόματα των ποδοσφαιριστών της Εθνικής Ομάδας Νέων για τη φάση Elite του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, οι αγώνες της οποίας θα διεξαχθούν στην Ολλανδία 23-28/3/2017 με αντιπάλους την Ουκρανία, την Φινλανδία και τη διοργανώτρια Ολλανδία.
Ανάμεσα τους φυσικά παίκτες που ήδη αγωνίζονται με τις ομάδες τους και μπορούν να κάνουν τη διαφορά όπως οι Ρέτσος, Νικολάου, Ευαγγέλου, Μίγγος, Λημνίος, Κατράνης και πολλοί ακόμα.
Ανάμεσα στους 18 ποδοσφαιριστές υπάρχουν παίκτες από οκτώ διαφορετικές ομάδες με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο με έξι παίκτες ενώ ακολουθεί ο Παναθηναϊκός με τέσσερις και ο Ατρόμητος με τρεις ενώ από έναν ποδοσφαιριστή έχουν οι ΠΑΟΚ, Παναρκαδικός, Τσουκαρίτσκι, Μπόχουμ και Αστέρας.
Αναλυτικά οι κλήσεις του Γιάννη Γκούμα είναι οι εξής:
ΘΕΣΗ | ΕΠΩΝΥΜΟ | ΟΝΟΜΑ | ΗΜ. ΓΕΝ. | ΣΥΛΛΟΓΟΣ |
T | Σιαμπάνης | Μάριος | 28/9/1999 | ΠΑΟΚ |
Α | Βαλμάς | Κωνσταντίνος | 12/3/1998 | Παναθηναϊκός |
Α | Κατράνης | Αλέξανδρος | 4/5/1998 | Ατρόμητος |
Α | Νικολάου | Δημήτριος | 13/8/1998 | Ολυμπιακός |
Α | Ευαγγέλου | Στέφανος | 12/5/1998 | Παναθηναϊκός |
Μ | Λάμπρου | Ευστάθιος | 20/9/1998 | Ολυμπιακός |
Ε | Λημνιός | Δημήτριος | 27/5/1998 | Ατρόμητος |
Μ | Μίγγος | Θεόδωρος | 6/2/1998 | Παναθηναϊκός |
Μ | Πίσπας | Σωτήριος Παντελεήμων | 8/1/1998 | Παναθηναϊκός |
Ε | Βρουσάι | Μάριος | 2/7/1998 | Ολυμπιακός |
T | Καπετάνος | Κωνσταντίνος | 12/1/1998 | Παναρκαδικός |
Α | Ρέτσος | Παναγιώτης | 9/8/1998 | Ολυμπιακός |
Μ | Νάτσος | Σπυρίδων | 9/6/1998 | Ατρόμητος |
Μ | Μπαστιάνος | Ιωάννης | 29/4/1998 | Αστέρας Τρίπολης |
Μ | Μιλόγεβιτς | Νεμάνια | 23/2/1998 | FC CUKARICKI |
Ε | Καμπετσής | Ανάργυρος | 6/5/1999 | Ολυμπιακός |
Μ | Παυλίδης | Ευάγγελος | 21/11/1998 | VFL BOCHUM |
A | Φουάσης | Αντώνιος | 13/6/1998 | Ολυμπιακός |
ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΟΥΚΡΑΝΙΑ
Εν τω μεταξύ ανακοινώθηκε το πλήρες πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής Νέων που θα διεξαχθεί στην Ολλανδία από τις 23 έως τις 28 Μαρτίου με την Ελλάδα να βρίσκεται στον πρώτο όμιλο όπου και θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία, την Ουκρανία και τη Φιλανδία.
Η Εθνική Νέων θα κάνει πρεμιέρα την Πέμπτη 23/3 κόντρα στην Ουκρανία και την Κυριακή 26/3 θα παίξει με τη Φιλανδία ενώ θα κλείσει της αναμετρήσεις της την Τρίτη 28/3 στο ματς με την Ολλανδία.
Δείτε το πρόγραμμα του 1ου Ομίλου αναλυτικά:
Πέμπτη 23/3
17:00 Ολλανδία-Φιλανδία
20:00 Ουκρανία-Ελλάδα
Κυριακή 26/3
15:00 Ελλάδα-Φιλανδία
18:00 Ολλανδία-Ουκρανία
Τρίτη 28/3
18:00 Φιλανδία-Ουκρανία
18:00 Ελλάδα-Ολλανδία
Από τους επτά ομίλους που συγκροτήθηκαν, στα τελικά της διοργάνωσης θα προκριθούν οι πρώτες ομάδες στη βαθμολογία κάθε ομίλου. Την τελική 8άδα θα συμπληρώσει η Γεωργία ως διοργανώτρια της τελικής φάσης (2-15/7/2017).
Να σημειώσουμε ότι ο ομοσπονδιακός τεχνικός παίρνει μαζί του 18 ποδοσφαιριστές, καθώς τόσοι έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στο τουρνουά και ακόμα και αν υπάρξει κάποιος τραυματισμός ή αποβολή το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα πρέπει να πορευθεί με την ίδια 18άδα.
Κάτι που φυσικά ισχύει για όλες τις ομάδες με το συγκεκριμένο όρο να αλλάζει από πλευράς UEFA στις διοργανώσεις της επόμενης χρόνιας καθώς τότε θα επιτρέπεται 20άδα για κάθε ομάδα.