Μια ιστορία παλιά

Τούμπα το πρωτάθλημα θέλει να φέρει ο Παναθηναϊκός και για να το πετύχει θα πρέπει να κάνει πάση θυσία την αρχή απόψε από την "καυτή" (με κόσμο αυτή τη φορά) έδρα του ΠΑΟΚ, την ιστορική Τούμπα.

Εκεί που το 2004 ο Εμμάνουελ Ολιζαντέμπε, βρήκε δίχτυα στο 93ο λεπτό και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στον τίτλο (2-1) σε ένα από τα πιο συναρπαστικά φινάλε του πρωταθλήματος.

Στο ίδιο γήπεδο προσπάθησε να ντυθεί… Ολιζαντέμπε ο Γιάννης Γκούμας την επόμενη χρονιά, όμως το σουτ του βρήκε στο δοκάρι (1-1) και ο τίτλος κατηφόρισε στον Πειραιά.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του παρά το γεγονός ότι η προσοχή του πλέον είναι στραμμένη στο κύπελλο, θέλει δύο μέρες μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης να επιβληθεί και του Παναθηναϊκού και να αυξήσει τη βαθμολογική διαφορά από την ΑΕΚ που ηττήθηκε χθες από τον Άρη. Παράλληλα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι σημαντική τονωτική ένωση για την ομάδα του Μάκη Χάβου.

Ο ΠΑΟΚ την τελευταία οκταετία έχει μόλις δύο νίκες επί του Παναθηναϊκού (έναντι τεσσάρων του «τριφυλλιού» και δυο ισοπαλιών) αλλά και οι δύο έχουν επιτευχθεί αυτόν τον μήνα τον Φεβρουάριο!

Το SPORT 24 σας θυμίζει έξι από τα κορυφαία ντέρμπι των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στην Τούμπα, με χρονολογική (πάντα) σειρά.

1970-71: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2

Αξέχαστα παιχνίδια, για τους γηπεδούχους είναι αυτά που έγιναν σε διάστημα ενός μήνα, την περίοδο 1970-71. Ο μεγάλος Παναθηναϊκός του Γουέμπλεϊ προετοιμαζόταν για τον τελικό του Πρωταθλητριών στο Λονδίνο και νωρίτερα δοκιμάστηκε για τα καλά στην Τούμπα. Αρχικά τον Μάιο για το κύπελλο, όπου ηττήθηκε με 3-2 και αποκλείστηκε, αν και είχε προηγηθεί με 2-0!

Ο Πούσκας ήταν στην Ολλανδία για να δει τον Αγιαξ και είχε μείνει άφωνος όταν έμαθε το πως αποκλείστηκε η ομάδα του.Ο ΠΑΟΚ σε πέντε λεπτά (Σαράφης 56', Παρίδης 58' και 61') έφερε τα πάνω κάτω και κάλυψε το 0-2 (Δομάζος και Τομαράς). Ενα μήνα αργότερα με τον Πουσκας για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά, ο Παναθηναϊκός προηγείται και πάλι με 2-0 με δυο γκολ του Αντωνιάδη αλλά ο ΠΑΟΚ σε 10 λεπτά επαναλαμβάνει μια επική ανατροπή (Ασλανίδης 66', Σταυρίδης 70', 76') με τον Ούγγρο τεχνικό του Παναθηναϊκού να μην πιστεύει στα μάτια του.

1975-76: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Μια από τις καλύτερες ομάδες που παρουσιάστηκε ποτέ στο ελληνικό ποδόσφαιρο ήταν αυτή του ΠΑΟΚ της δεκαετίας του 1970. Το 1976 ο «Δικέφαλος» πανηγύρισε το πρώτο του πρωτάθλημα και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έκανε περίπατο (3-1), με δύο γκολ του Γκουερίνο (37' & 56') και ένα του Σαράφη (84') ενώ για τους «πράσινους» μείωσε ο Γραμμός (89').

1984-85: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-1

Το γκολ του Γιώργου Σκαρτάδου, εννέα λεπτά πριν το φινάλε, που ισοφάρισε αυτό του Δημήτρη Σαραβάκου από το 77', ήταν το τελευταίο γκολ του ΠΑΟΚ στον δρόμο προς τον δεύτερο τίτλο του και γιορτάστηκε σαν νίκη. Αυτό το παχνίδι αποτέλεσε την φιέστα για την ομάδα του «Δικεφάλου» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Βάλτερ Σκότσικ είχαν εξασφαλίσει μια αγωνιστική νωρίτερα τον τίτλο (είχαν διαφορά τριών βαθμών από τους «πράσινους» και τότε η νίκη έδινε δύο πόντους) και ήταν λογικό να γιορτάσουν με τον κόσμο τους την ιστορική αυτή στιγμή στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος.

2002-03: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-1

Η πιο μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα εκείνη του πρωταθλήματος. Με τον Γεωργιάδη να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γρήγορα 2-0 (Γεωργιάδης 10' & 23'), με αυτογκόλ του Γιασεμή στο 33' έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, αλλά ο Σπάσιτς (41') και ένα αυτογκόλ του Χένρικσεν (57') ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο του «Δικεφάλου».

2003-04: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-2

Από τα κορυφαία θρίλερ στη μονομαχία των δύο αντιπάλων. Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου μετά την επταετία θριάμβων του Ολυμπιακού και η Τούμπα αποτελούσε το τελευταίο προπύργιο (καθώς ο πραγματικός Πύργος, όπου τον φιλοξένησε την τελευταία αγωνιστική ο Πανηλειακός, ήταν σαφώς πιο βατός).

Ο Παναθηναϊκός του Ιτζάκ Σούμ, έχοντας κρατήσει την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο και μαζί το προβάδισμα των δύο βαθμών, γνώριζε καλά ότι αν περνούσε από την Τούμπα την 27η αγωνιστική, ουσιαστικά «καθάριζε» το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι όμως του Αγγελου Αναστασιάδη, τους ξάφνιασαν με το γρήγορο γκολ του Εμπενίζερ Χάγκαν (7'). Το ίδιο γρήγορα στις αρχές του δεύτερου μέρους (48') ισοφάρισε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, για να έρθει ως από μηχανής θεός ο «Μαύρος πάνθηρας» Εμμάνουελ Ολιζαντέμπε να «χτυπήσει» σαν την κόμπρα στο 93’ και να χαρίσει ουσιαστικά μαζί με τη νίκη (2-1) τον τίτλο στους «πράσινους». Τυπικά το έκανε με ένα ακόμα γκολ λίγες μέρες αργότερα στον Πύργο.

2004-05: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-1

Λένε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται και σε αυτό ήλπιζαν και οι «πράσινοι» για να «κλειδώσουν» το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημά τους. Ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε γρήγορα (25') το γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου (23’), αλλά ο Γιάννης Γκούμας δεν τα κατάφερε αλά... Ολιζαντέμπε. Το σούτ του στο 85ο λεπτό βρήκε στο δοκάρι και ο Ολυμπιακός του Μπάγιεβιτς πήρε τον τίτλο στο νήμα (κρίθηκε και πάλι στη Θεσσαλονίκη με τον Ριβάλντο να σκοράρει το χρυσό γκολ στο 1-0 επί του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο 15 λεπτά πριν το φινάλε της τελευταίας αγωνιστικής).

Ο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Οκτώ φορές έχουν συναντηθεί τον μήνα Φεβρουάριο στην Τούμπα οι δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να μετρά τέσσερις νίκες, τον Παναθηναϊκό δύο και άλλα δύο ματς να έχουν λήξει ισόπαλα.

Η πρώτη φορά ήταν στις 14 Φεβρουαρίου 1965, όταν και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ενώ στις 8.2.1970 ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 1-0. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να επικρατήσει δύο φορές, τον αντίστοιχο μήνα, με 2-0 (6.2.1983) και 4-1 (28.2.1968). Ακολούθησε η ισοπαλία (1-1) στις 17.2.1991, ενώ στις 20.2.2000 οι «πράσινοι» είχαν πετύχει μια από τις μεγαλύτερες νίκες τους επικρατώντας με 3-1. Τις δύο τελευταίες φορές που έπαιξαν Φεβρουάριο στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως αυτές ήταν οι μοναδικές επιτυχίες του ΠΑΟΚ επί του αντιπάλου του στη Θεσσαλονίκη την τελευταία οκταετία, με τον Παναθηναϊκό να έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΜΕΓΑΛΕΣ ΝΙΚΕΣ

Ο ΠΑΟΚ έχει βάλει τρεις φορές από τέσσερα γκολ στον Παναθηναϊκό (4-1 το 1988 και 2002 και 4-2 το 1980) στις μεγαλύτερες νίκες του, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει να επιδείξει δύο τριάρες (3-1) στην Τούμπα, το 1966 και το 2000.

Συνολικά με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ οι δύο αντίπαλοι έχουν συναντηθεί για το πρωτάθλημα της Α' εθνικής 52 φορές με τον ΠΑΟΚ να υπερτερεί με 25 νίκες έναντι 15 του αντιπάλου του, ενώ 12 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα παιχνίδια της Τούμπας, στην Α' Εθνική Κατηγορία.

1979-80 0-2 12' Ρότσα, 82' Τερζανίδης
1980-81 4-2 15', 62' Κούδας, 25' Βασιλάκος, 77' Αλεξανδρίδης / 64' Δεληκάρης, 86' Αντρεούτσι
1981-82 2-0 57' Ιωσηφίδης, 87' Κωστίκος
1982-83 2-0 50' Δαμανάκης, 55' Τρίμχολντ
1983-84 1-0 13' (αυτ.) Καψής
1984-85 1-1 81' Σκαρτάδος / 79' Σαραβάκος
1985-86 0-1 81' Κάβουρας
1986-87 2-3 12' Σκαρτάδος, 63' Βασιλάκος / 13', 38', 47' Δημόπουλος Χ.
2001-02 2-2 23' Σπάσιτς, 51' Φρούσος / 67' Καραγκούνης, 73' Κωνσταντίνου
2002-03 4-1 9', 23' Γεωργιάδης, 42' Σπάσιτς, 58' (αυτ.) Χένρικσεν / 33' (αυτ.) Γιασεμή
2003-04 1-2 9' Χάγκαν / 48' Παπαδόπουλος, 90'+3 Ολιζαντέμπε
2004-05 1-1 25' Σαλπιγγίδης / 23' Παπαδόπουλος
2005-06 0-1 65' Παπαδόπουλος
2006-07 2-1 18' Γεωργιάδης, 55' Μπαλάφας / 35' Παπαδόπουλος
2007-08 0-1 34' Σαλπιγγίδης