Κ20: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 4-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι του πρωταθλήματος επικρατώντας 4-0 του Παναθηναϊκού στις εγκαταστάσεις του Ρέντη. Ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ έχασαν οι κόκκινοι, δύο γκολ ο Βέργος και από ένα οι Ψυχογιός και Σωτηράκος.

Ντέρμπι στα χαρτιά έμεινε η αναμέτρηση στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη για το πρωτάθλημα Κ20, αφού ο Ολυμπιακός ήταν συντριπτικά καλύτερος του Παναθηναϊκού επικρατώντας 4-0, σκορ που κολακεύει μάλλον τον ηττημένο παρά το νικητή.

Οι κόκκινοι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απειλήθηκαν μόλις δύο φορές και εάν είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση θα πετύχαιναν και άλλα τέρματα.

Για τον Ολυμπιακό, δύο γκολ πέτυχε ο Βέργος και από ένα οι Σωτηράκος και Ψυχογιός. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Γκέκας, ο οποίος αποσόβησε πολλά γκολ.

Ολυμπιακός: Στρέζος, Βολονάκης, Βέργος, Βούρος, Βλάχος, Γιάνκοβιτς, Νασιακόπουλος (81' Σαλιάκας), Σωτηράκος, Παπασάββας, Ψυχογιός (72' Λάκι), Σιώπης (80' Γαρεφαλάκης).

Παναθηναίκός: Γκέκας, Ξηρός (73' Κάσας), Μυρθιανός, Τζανουλίνος, Τριανταφυλλόπουλος, Αγγελόπουλος Β., Μουζακίτης, Νιούμαν (77' Μπαμίχα), Μπαλμπόα, Μαλντίν (46' Αγγελόπουλος Γ.), Χαλκιαδάκης.

Το LIVE του αγώνα

1' Αρχίζει το ματς.
2' Ο Ψυχογιός βγήκε τετ α τετ με τον Γκέκα και πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε.
7' Ο Βέργος σούταρε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Γκέκας απέκρουσε σε κόρνερ.
8' ΤΟ 1-0 Σε εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν και ο Βέργος με κοντινή προβολή, σκόραρε.
11' Ο Σιώπης πέρασε δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Γκέκας απέκρουσε.
16' Ο Αγγελόπουλος Β. σούταρε συρτά, αλλά ο Στρέντζος απέκρουσε.
20' Από λάθος του Τζανουλίνου, ο Βούρος έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ, αλλά πλάσαρε άουτ.
24' Σουτ του Σιώπη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
27' Από κόρνερ του Παπασάβα, ο Βλάχου έκανε την κεφαλιά αλλά ο Γκέκας απέκρουσε δύσκολα.
29' ΤΟ 2-0 Ο Ψυχογιός κινήθηκε από αριστερά, πέρασε τους αντιπάλους του και με συρτό σουτ, σκόραρε.
37' Προβολή του Ψυχογιού στη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα κατέληξε άουτ.
44' Ο Ψυχογιός βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
45' Ημίχρονο.

46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
54' ΤΟ 3-0 Ο Βέργος μπήκε από αριστερά, πέρασε έναν αμυντικό και πλάσαρε στη δεξιά γωνία του Γκέκα.
56' Από κάθετη του Μουζακίτη, ο Βούρος και ο Στρέντζος δεν συνεννοήθηκαν και η μπάλα πέρασε για τον Μπάλμποα, αλλά αυτός αιφνιδιάστηκε και έχασε το κοντρόλ.
59' Νέα επέλαση του Βέργου από αριστερά, σούταρε με δύναμη, αλλά ο Γκέκας απέκρουσε.
60' Ο Γιάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από το Βούρο και έφτασε στον Σιώπη, αλλά αυτός αφύλακτος πλάσαρε άουτ.
66' Σέντρα του Βέργου από δεξιά, στο πέναλτι ο αφύλακτος Ψυχογιός πλάσαρε άουτ.
72' ΤΟ 4-0 Ο Σωτηράκος εφόρμησε με τη μπάλα από αριστερά και σούταρε με δύναμη, στέλνοτας τη μπάλα στα δίχτυα.