Ισοπαλία στο Περιστέρι 1-1, για Παναθηναϊκό-Ατρόμητο Κ17

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε στο σκορ αναδείχθηκε τελικά ισόπαλος με τον Ατρόμητο 1-1 στο πρωτάθλημα Κ17 με τους πράσινους να χάνουν δυο σημαντικούς πόντους.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό Κ17 που διεξήχθη το Σάββατο το πρωί στο γήπεδο του Ηφαίστου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του τρίτου γύρου.

Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τους πράσινους να προηγούνται στο σκορ στο 7' με πανέμορφο τέρμα του Εμμανουηλίδη αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 85' με τον Βιταλιώτη. Έτσι το τριφύλλι έχασε δυο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο του στο final-4 και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να τον πλησιάσει. Αντίθετα ο Ατρόμητος που συνολικά είχε καλύτερη παρουσία στο ματς πήρε έναν βαθμό που άξιζε με βάση την εικόνα του στη διάρκεια του 90λεπτου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το τριφύλλι καθώς στο 7' άνοιξε το σκορ. Ο Εμμανουηλίδης πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πέρασε τρεις αντιπάλους του πάνω στην γραμμή, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα πετυχαίνοντας το 11ο φετινό του τέρμα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει δυο τα τέρματα του στο 60' με τον Σέχου μετά από ωραία προσπάθεια των πράσινων, ούτε στο 80' με το απευθείας φάουλ του Εμμανουηλίδη.

Ο Ατρόμητος ο οποίος έπαιξε με πάθος μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν το έβαλε κάτω και μπόρεσε να ισοφαρίσει λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 85′ ο Βιταλιώτης μπήκε στην περιοχή μετά από όμορφη πάσα ισοφάρισε σε μια φάση που όμως νωρίτερα είχε ξεκινήσει από οφσάιντ που δεν έδωσε η διαιτητική τριάδα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάκης Σάσσαλος):Κοσκινάς, Ξενάκης, Ανδριόπουλος, Πάτσικας, Αθανασίου, Βιταλιώτης, Ξενοπανάγος, Σάσσαλος (66′ Μουρελάτος), Αυγουστάτος (78′ Μπουρντένης), Νιτσάκης (27′ Κολινιάτης – 79′ Χοχλαστός), Ζούνης (69′ Διακογεωργίου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος):Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Βενέτης (89' Μανιδάκης), Πογιάνης, Νταμπίζας, Σούλτσε (18' Ζωγραφάκης), Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι, Σέχου, Κολόκας (66' Μαντζώρος), Μιχαήλ (81' Χριστοδούλου).