ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Το Παναθηναϊκός - ΟΦΗ σε βίντεο

Παναθηναϊκός και ΟΦΗ κοντράρονται για το πρώτο από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στον τελικό του Κυπέλλου. Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. (VIDEOS)

Το πρώτο από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό του Κυπέλλου κρίνεται στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός στην κανονική διάρκεια επικράτησε με 1-0 χάρη στο τέρμα του Αμπεντ, ωστόσο στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο:

Ο Αμπέντ έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ:

Τη δεύτερη φορά όμως δεν αστόχησε και έκανε το 1-0.

Στο 29' ο Παπάζογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πέτριτς έχασε και εκείνος μια σημαντική στιγμή για να κάνει το 2-0 στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πράνιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Μετά από τέσσερα λεπτά (51') ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο σκορ με κεφαλιά του Καρέλη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 65'. Ο Παπάζογλου βρέθηκε απέναντι από τον Κοτσόλη, αλλά ο Σίλντενφελντ τον έκοψε με εξαιρετικό τάκλιν.

Η φάση του αγώνα έγινε στο τέλος. Λαγός και Ζε Εντουάρντο στο 88' αστόχησαν και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Παράταση:

Στην πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού, ο Μπεργκ έκανε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο ΟΦΗ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Νούνιες.

Στο 114' ο Παναθηναϊκός καθάρισε την πρόκριση. Ο Καρέλης κέρδισε το πέναλτι και ο Μπέργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-0.