Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Τον τιμώρησε γιατί πανηγύρισε για τον αδικοχαμένο συμπαίκτη του!

Η Ζάκυνθος πέρασε από την έδρα της Προοδευτικής (0-1) με τους παίκτες της να αφιερώνουν το γκολ στον αδικοχαμένο Χρήστο Χαριάτη και τον διαιτητή να τιμωρεί αυτή την ενέργεια!

Η τυπολατρία σε όλο της το μεγαλείο εμφανίστηκε στη Νίκαια κατά την διάρκεια της αναμέτρησης Προοδευτική-Ζάκυνθος με τον διαιτητή Δημητρόπουλο να αποφασίζει να εξαντλήσει το γράμμα του κανονισμού σε μια συγκινησιακά φορτισμένη στιγμή.

'Ηταν το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Νεστιόρ. Αυθόρμητα όλοι οι παίκτες μαζί με τον σκόρερ κατευθύνθηκαν προς το σημείο του γηπέδου όπου οι γηπεδούχοι είχαν αποτίσει φόρο τιμής πριν την έναρξη του αγώνα στον αδικοχαμένο Χρήστο Χαριάτη.

Ο 24χρονος ποδοσφαιριστής που αγωνιζόταν στην Ζάκυνθο, έχασε την ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα ανήμερα των Χριστουγέννων και οι άνθρωποι της Προοδευτικής τίμησαν την μνήμη του φτιάχνοντας μια κορνίζα του Χρήστου, μια αναμνηστική πλακέτα αλλά και ένα στεφάνι που τοποθετήθηκαν δίπλα στους πάγκους.

Σε αυτό το σημείο πήγαν οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας να πανηγυρίσουν το γκολ, σηκώνοντας την εικόνα του Χαριάτη στον ουρανό. Μάλιστα ένας από τους παίκτες της Ζακύνθου , ο Τσιριγώτης, σήκωσε την φανέλα του έχοντας από μέσα μία μπλούζα με την φωτογραφία του αδικοχαμένου Χρήστου.

Αφού λοιπόν τελείωσε ο πανηγυρισμός-φόρος τιμής στον Χαριάτη, ο διαιτητής πλησίασε τον Τσιριγώτη και τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα γιατί παραβίασε τον κανονισμό σηκώνοντας την φανέλα του!