Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Φιέστα στη Ριζούπολη, ένταση στην Ελευσίνα

Ο Απόλλωνας Σμύρνης νίκησε 3-0 τον ΠΑΟ Ρουφ και γιόρτασε την άνοδο στην Football League. Εισβολή κουκουλοφόρων στην Ελευσίνα και στο ματς Αστέρας Μαγούλας-Προοδευτική το οποίο διακόπηκε για 15 λεπτά! Δεν ξεκαθάρισε η άνοδος στον 2ο όμιλο την οποία διεκδικούν Εθνικός Γαζώρου και Νίκη Βόλου

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε μια πετυχημένη χρονιά ο Απόλλωνας Σμύρνης. Η "ελαφρά ταξιαρχία" στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος, νίκησε με 3-0 τον ΠΑΟ Ρουφ στην Ριζούπολη και γιόρτασε την άνοδο στην Football League.

Αντίθετα, η ήττα αυτή για τον ΠΑΟ Ρουφ ήταν καταδικαστική, καθώς τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου και υποβιβάστηκε στο Περιφερειακό πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα, στην Ζάκυνθο η ομώνυμη ομάδα έκανε την ανατροπή νικώντας με 2-1 τον Ηλυσιακό και εξασφάλισε την συμμετοχή στα play off, εκεί που θα είναι και ο Πανηλειακός ο οποίος είχε ρεπό.

Όσον αφορά τον Ηλυσιακό με την ήττα στην Ζάκυνθο ακολούθησε τον ΠΑΟ Ρουφ στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι στη Ζάκυνθο και συγκεκριμένα το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με καθυστέρηση δέκα λεπτών, διότι οι διαιτητές της αναμέτρησης ζήτησαν εγγυήσεις από την αστυνομία για την ασφάλεια τους!

Ένταση και επεισόδια υπήρξαν στην Ελευσίνα και στην αναμέτρηση του Αστέρα Μαγούλας με την Προοδευτική.Συγκεκριμένα, περίπου 30 κουκουλοφόροι εισέβαλαν από τον κεντρική θύρα του γηπέδου στον αγωνιστικό χώρο και διέκοψαν το ματς στο 19ο λεπτό.

Οι διαιτητές και οι ποδοσφαιριστές αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και η άμεση η επέμβαση μίας διμοιρίας των ΜΑΤ, απομακρύνθηκαν τα άτομα που διέκοψαν το ματς! Μετά από 15 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι, ωστόσο υπήρξαν αψιμαχίες στην εξέδρα.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό του ματς, ο Αστέρας Μαγούλας νίκησε με 2-0 και παρέμεινε στην Football League 2. Αντίθετα η Προοδευτική θα παίξει σε αγώνα μπαράζ με την την παραμονή της.

Ο Κεραυνός Γλυφάδας νίκησε με 2-0 τα Χανιά, αλλά δεν κατάφερε να μπει στα play off, ενώ με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα και η Καλαμάτα επί του Ρούβα (1-0).

Δεν ξεκαθάρισε η άνοδος στον 2ο όμιλο

Στον 2ο όμιλο δεν ξεκαθάρισε ακόμα η απευθείας άνοδος στην Football League. Αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση ισοβαθμούν ο Εθνικός Γαζώρου με τη Νίκη Βόλου με 40 βαθμούς, αλλά ο Εθνικός Γαζώρου έχει ένα ματς λιγότερο αυτό με τον Τύρναβο που δεν έγινε.

Όταν ξεκαθαρίσει τι θα γίνει με το συγκεκριμένο ματς, θα γίνει γνωστό ποια από τις δύο ομάδες θα ανέβει και ποια θα παίξει στα play off.

Εκεί θα είναι σίγουρα ο Οικονόμος Τσαριτσάνης ο οποίος στις καθυστερήσεις δέχθηκε γκολ και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο Τύρναβος νίκησε με 2-1 τον Αετό Σκύδρας, ενώ ο Βατανιακός με 1-0 την Δόξα Κρανούλας. Τέλος, ο Οδυσσέας Αναγέννησης επικράτησε με 2-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας. Ο Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας και ο Οδυσσέας Αναγέννησης ισοβαθμούν και θα παίξουν αγώνα μπαράζ.

Ο ηττημένος θα υποβιβαστεί απευθείας στο Περιφερειακό πρωτάθλημα, ενώ ο νικητής θα παίξει μπαράζ με την Προοδευτική για την παραμονή.