ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σόκαρε ο τραυματισμός του Μουσάτσιο

Χετάφε και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 1-1, σε ένα ματς που επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του άσου των φιλοξενουμένων, Moυσάτσιο. Ο Σέρχιο Γκαρθία έβγαλε νοκ-άουτ τη Μπιλμπάο.

Το περιστατικό που σημάδεψε την αναμέτρηση Χετάφε - Βιγιαρεάλ 1-1 για την 31η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν συνέβη στο 78ο λεπτό, όταν ο Αργεντίνος αμυντικός της Βιγιαρεάλ Μουσάτσιο, τραυματίστηκε σοβαρά καθώς γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο την στιγμή που έτρεχε.

Η εικόνα να είναι σοκαριστική και οι φιλοξενούμενοι, λόγω του ότι είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους, αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μέχρι στιγμής δεν έχει εκδοθεί ιατρικό ανακοινωθέν.

Στο δεύτερο χρονικά ματς της ημέρας στην Primera Division, η Εσπανιόλ επιβλήθηκε 1-0 της Μπιλμπάο έχοντας για σκόρερ τον Σέρχιο Γκαρθία, ο οποίος μετράει πλέον 11 γκολ και 7 ασίστ στο πρωτάθλήμα!

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν στο Σαν Σεμπαστιάν οι Σοθιεδάδ και Λα Κορούνια, με την ομάδα της Γαλικίας να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε εύστοχη κεφαλιά του πρώην φορ του Παναθηναϊκού, Τοτσέ, στο 78ο λεπτό.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία στα παιχνίδια της Κυριακής, η Έλτσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ουραγό Κόρδοβα και βρέθηκε τρεις πόντους πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Ρεάλ - Έιμπαρ 3-0 (21' Ρονάλντο, 31' Τσιτσαρίτο, 83' Χεσέ)

Μάλαγα - Ατλέτικο 2-2 (38' αυτ. Τόρες, 71' Σαμουέλ / 25', 78' Γκριεζμάν)

Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-2 (37' Μπανέγα, 84' Γκαμεϊρό / 14' Μέσι, 30' Νεϊμάρ)

Αλμερία - Γρανάδα 3-0 (45', 87', 59' Εσπινόσα)

Θέλτα - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-1 (6', 37' Λαριβέι, 21', 40', 51', 56' Μίνα / 1' Μανούτσο)

Κυριακή του Πάσχα

Χετάφε - Βιγιαρεάλ 1-1 (64' Κάστρο / 52' (πεν.) Ούτσε)

Εσπανιόλ - Μπιλμπάο 1-0 (40' Σέρχιο Γκαρθία)

Σοθιεδάδ - Ντεπορτίβο 2-2 (33' (πεν.) Τσάβι Πριέτο, 57' Κάστρο / 40' Λούκας, 78' Τοτσέ

Κόρδοβα - Έλτσε 0-2 (41' Ρόκο, 68' Πάσαλιτς)