ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κλίμα συγκίνησης στο Γουέμπλεϊ, 2-0 η Αγγλία τη Γαλλία

Συγκλονιστική ήταν η ατμόσφαιρα στο Γουέμπλεϊ, όπου διεξήχθη η φιλική αναμέτρηση της Αγγλίας με τη Γαλλία. Ολόκληρο το γήπεδο τραγούδησε τη "Μασσαλιώτιδα". Νίκη με 2-0 για τα "τρία λιοντάρια", με γκολάρα του Ντέλε Άλι στο ντεμπούτο του. (video & φωτογραφίες)

Σε ένα γήπεδο, όπου η ατμόσφαιρα ήταν κάτι παραπάνω από φορτισμένη συναισθηματικά, η Αγγλία νίκησε σε φιλική αναμέτρηση τη Γαλλία με 2-0. Ο αγώνας στο Γουέμπλεϊ είχε πολλές δυνατές στιγμές, κυρίως πριν την έναρξή του.

Το αποκορύφωμα ήταν στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Γαλλίας, της "Μασσαλιώτιδας", όπου ολόκληρο το γήπεδο, Άγγλοι και Γάλλοι, τραγουδούσαν, ενώ οι στίχοι της αναγράφονταν στο φωτεινό πίνακα. Φυσικά τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης της περασμένης Παρασκευής στο Παρίσι, ενώ όλοι οι παίκτες φωτογραφήθηκαν αγκαλιασμένοι, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντέλε Άλι. Ο 19χρονος μέσος της Τότεναμ, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "τριών λιονταριών", πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή στο 40ό λεπτό, ενώ από αυτόν ξεκίνησε και η φάση του 2-0, όταν έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, πάσαρε στον Στέρλινγκ κι εκείνος με τη σειρά του στον Ρούνι, που νίκησε τον Λορίς στο 48'.

ΑΓΓΛΙΑ:Χαρτ (46' Μπάτλαντ), Κλάιν, Κέιχιλ, Στόουνς, Γκιμπς, Ντάιερ, Μπάρκλι (79' Σέλβι), Άλι (88' Τζόουνς), Στέρλινγκ (68' Λαλάνα), Ρούνι, Κέιν (80' Μπέρτραντ)

ΓΑΛΛΙΑ:Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Βαράν, Ντιν, Ματουιντί (46' Πογκμπά), Καμπάι (57' Ντιαρά), Σναϊντερλέν (82' Σισοκό), Μπεν Αρφά (46' Κομάν), Μαρσιάλ (67' Γκριεζμάν), Ζινιάκ (57' Ζιρού)

Δείτε φωτογραφίες πριν την έναρξη του αγώνα:

Δείτε τη στιγμή της ανάκρουσης του γαλλικού εθνικού ύμνου (2ο video), την ενός λεπτού σιγή και τα highlights της αναμέτρησης (1o video):