ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Πήρε το πρωτάθλημα στη Ρωσία η Σπαρτάκ Μόσχας, στην Ουκρανία η Σαχτάρ, στη Δανία η Κοπεγχάγη, στη Βουλγαρία η Λουντογκόρετς, στη Σλοβακία η Ζίλινα, και στη Σλοβενία η Μάριμπορ. Ανασκόπηση 24 χωρών... (videos)

Αυτήν την εβδομάδα αναδείχθηκε πρωταθλητής σε Ρωσία, Ουκρανία, Δανία, Βουλγαρία, Σλοβακία και Σλοβενία, με τις Σπαρτάκ Μόσχας, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Κοπεγχάγη, Λουντογκόρετς, Ζίλινα και Μάριμπορ να κατακτούν τον τίτλο.

Στη Ρωσία η Σπαρτάκ επέστρεψε στον θρόνο μετά από 16 χρόνια (2001), έφτασε τους 10 τίτλους μετά την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης (2η η ΤΣΣΚΑ με 6, 3η η Ζενίτ με 4), ενώ μαζί με τη Σοβιετική Ένωση έχει 22 πρωταθλήματα.

Μετά από δύο χρόνια κυριαρχία της Ντινάμο Κιέβου στην Ουκρανία, η Σαχτάρ πήρε τον τίτλο, τον 10ο στην ιστορία της, με τον πρώτο να είναι το 2002!

Για δεύτερη σερί χρονιά πήρε το πρωτάθλημα Δανίας η Κοπεγχάγη και για 12η φορά στην ιστορία της (15 έχει Kjøbenhavns Boldklub που παίζει στην 5η κατηγορία), ενώ στην Βουλγαρία η Λουντογκόρετς πήρε τον τίτλο για 6η σερί χρονιά και μάλιστα αυτά τα 6 είναι τα μοναδικά στην ιστορία της!

Στην Σλοβακία η Ζίλινα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια μετά από 5 χρόνια, πήρε τον 7ο τίτλο στην ιστορία της χώρας, ενώ στην Σλοβενία η Μάριμπορ έμεινε μόνο έναν χρόνο χωρίς τα σκήπτρα και έφτασε στους 14 τίτλους (15 μαζί με έναν στην Γιουγκοσλαβία).

photo: FC Spartak Moscow twitter

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ή Τρίτη ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Ρωσία (Premier Liga) - 27η αγωνιστική [3 ακόμη]

 

Άμκαρ Περμ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2

Αρσενάλ Τούλα - Ροστόβ 1-0

Σπαρτάκ Μόσχας - Τομ Τομσκ 1-0

Όρενμπουργκ - Κρασνοντάρ 1-0

Ρουμπίν Καζάν - Ούφα 2-1

Ζενίτ - Τέρεκ Γκρόζνι 0-1

Ουράλ - Κρίλια Σοβέτοβ 1-3

Ανζί - Λοκομοτίβ Μόσχας 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπαρτάκ Μόσχας 63 [CHAMPION]

2. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 53

3. Ζενίτ 52

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

Σπαρτάκ Μόσχας - Τομ Τομσκ 1-0

Ουκρανία (Premier-Liga) - 28η αγωνιστική (6η των play-offs) [4 ακόμη]

 

Ολιμπίκ Ντόνετσκ - Τσερνομόρετς 1-0

Σαχτάρ Ντόντετσκ - Ζόρια 3-2

Ντινάμο Κιέβου - Ολεκσαντρίγια 6-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 75 [CHAMPION]

2. Ντινάμο Κιέβου 61

3. Ζόρια 42

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

Σαχτάρ Ντόντετσκ - Ζόρια 3-2

Σερβία (SuperLiga) - 34η αγωνιστική (4η των play-offs) [3 ακόμη]

 

Γιάβορ Ιβάνιτσα - Παρτίζαν 1-2

Βοζντόβατς - Ερυθρός Αστέρας 3-2

Βοϊβοντίνα - Μλάντοστ 2-1

Νάπρεντακ - Ραντνίτσκι Nis 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Παρτίζαν 49

2. Ερυθρός Αστέρας 46

3. Βοϊβοντίνα 36

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 32η αγωνιστική [4 ακόμη]

 

Ίντερ Ζάπρεσιτς - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-3

Χάιντουκ Σπλιτ - Όσιεκ 5-1

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Ριέκα 1-0

Σλάβεν Μπέλουπο Κοπρίβνιτσα - Ίστρα Πούλα 2-0

Τσίμπαλια - RNK Σπλιτ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 79

2. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 74

3. Χάιντουκ Σπλιτ 62

4. Όσιεκ 59

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

Χάιντουκ Σπλιτ - Όσιεκ 5-1

Αυστρία (Bundesliga) - 32η αγωνιστική [4 ακόμη]

 

Μάτερσμπουργκ - Ζάλτσμπουργκ 2-1

Ραπίντ Βιέννης - Βόλφσμπεργκ 4-0

Στουρμ Γκρατς - Ζανκτ Πέλτεν 3-2

Ριντ - Αντμίρα 1-0

Ράιντολφ Άλταχ - Αούστρια Βιέννης 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλτσμπουργκ 69

2. Αούστρια Βιέννης 57

3. Στουρμ Γκρατς 54

4. Ράιντολφ Άλταχ 53

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 31η αγωνιστική [5 ακόμη]

 

Τουν - Λουκέρνη 3-1

Φαντούτς - Γκρασχόπερς 2-4

Λωζάννη - Ζανκτ Γκάλεν 0-1

Λουγκάνο - Βασιλεία 2-2

Σιόν - Γιανγκ Μπόις 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 78 [CHAMPION]

2. Γιανγκ Μπόις 59

3. Σιόν 45

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 32η αγωνιστική (6η των play-offs) [4 ακόμη]

 

Νόρτζελαντ - Κοπεγχάγη 1-1

Λίνγκμπι - Σεντερίσκε 2-0

Μίντιλαντ - Μπρέντμπι 4-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 78 [CHAMPION]

2. Μπρέντμπι 62

3. Μίντιλαντ 48

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 35η αγωνιστική (9η των play-offs) [1 ακόμη]

 

Κλουζ - Ντινάμο Βουκουρεστίου 0-3

Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα - Βιτόρουλ 0-1

Άστρα Τζούρτζου - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βιτόρουλ 41

2. Στεάουα Βουκουρεστίου 41

3. Ντινάμο Βουκουρεστίου 39

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 32η (2η των play-offs) αγωνιστική [5 ακόμη]

 

Κορόνα Κιέλτσε - Γιαγκελόνια 1-1

Βίσλα Κρακοβίας - Λέγκια Γκντανσκ 0-1

Νιετσιέσα - Λεχ Πόζναν 0-3

Πόγκον - Λέγκια Βαρσοβίας 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Λεχ Πόζναν 34

2. Γιαγκελόνια 34

3. Λέγκια Βαρσοβίας 33

4. Λέγκια Γκντανσκ 33

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 27η αγωνιστική [3 ακόμη]

 

Ντούκλα Πράγας - Πρίμπραμ 3-1

Γιάμπλονετς - Βικτόρια Πλζεν 2-2

Σλοβάκο - Καρβίνα 1-1

Μποχέμιανς - Σλάβια Πράγας 1-3

Χράντετς Κραλόβε - Τέπλιτσε 0-2

Σπάρτα Πράγας - Σλόβαν Λίμπερετς 1-0

Ζμπρογιόβκα Μπρνο - Ζλιν 2-0

Μλάντα Μπόλεσλαβ - Βισοτσίνα 3-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σλάβια Πράγας 62

2. Βικτόρια Πλζεν 60

3. Σπάρτα Πράγας 52

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 34η αγωνιστική (4η των play-offs) [2 ακόμη]

 

Μπνέι Σαχνίν - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 1-5

Μακάμπι Χάιφα - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 0-2

Χαπόελ Μπερ Σεβά - Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 81 [CHAMPION]

2. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 72

3. Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 31η αγωνιστική (5η των play-offs) [5 ακόμη]

 

Λοκομοτίβ Πλόβντιφ - Λουντογκόρετς 0-3

Τσέρνο Μόρε Βάρνα - Λέβσκι Σόφιας 0-1

ΤΣΣΚΑ Σόφιας - Ντούναβ 2010 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Λουντογκόρετς 75 [CHAMPION]

2. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 59

3. Λέβσκι Σόφιας 59

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Slovak Super Liga) - 30ή αγωνιστική [3 ακόμη]

 

Σλόβαν Μπρατισλάβα - Σπάρτακ Μιγιάβα (έχει μηδενιστεί η Σπάρτακ Μιγιάβα)

Ζέμπλιν - Ζίλινα 0-1

Τάτραν Πρέσοβ - Ποντμπρέζοβα 0-2

Σένιτσα - Ρουζομπέροκ 1-2

Τρέντσιν - Σπάρτακ Τρνάβα 3-4

Ζλάτε Μοράβτσε - Ντουνάσκα 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζίλινα 64 [CHAMPION]

2. Σλόβαν Μπρατισλάβα 51

3. Ποντμπρέζοβα 44

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 32η αγωνιστική [4 ακόμη]

 

Κρσκο - Αλουμίνι 1-1

Ραντόμλιε - Τσέλιε 0-1

Κόπερ - Ντομζάλε 3-0

Μάριμπορ - Γκόριτσα 2-2

Ρούνταρ - Ολίμπια Λιουμπλιάνα 4-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάριμπορ 69 [CHAMPION]

2. Ντομζάλε 54

3. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 53

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 29η αγωνιστική (7η των play-offs) [3 ακόμη]

 

FK Σαράγεβο - Σλόμποντα Τούζλα 1-0

Ζελιέζνιτσαρ - Ζρίνσκι 2-1

Ράντνικ - Κρούπα 2-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζελιέζνιτσαρ 59

2. FK Σαράγεβο 56

3. Ζρίνσκι 55

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 30ή αγωνιστική [3 ακόμη]

 

Βίντεοτον - Σομπατέλι 2-0

Ντεμπρετσένι - Ούιπεστ 1-0

Μεσοκέβεσντ - Χόνβεντ 1-5

Γκίρμοτ - Ντιόσγκιορ 1-1

Βάσας - Πάκσι 0-3

ΜΤΚ - Φερεντσβάρος 1-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Χόνβεντ 56

2. Βίντεοτον 56

3. Φερεντσβάρος 48

4. Βάσας 47

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Φινλανδία (Veikkausliiga) - 5η αγωνιστική

 

Τάμπερε Ίλβες - Μάριεχαμν 3-0

Γιβάσκιλα - Ίντερ Τούρκου 1-2

Λάχτι - Σεϊνέγιοκι 1-0

Κέμι - Κουόπιο 1-4

Βάασα - Ελσίνκι 2-1

HIFK Soccer - Ροβάνιεμι 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ελσίνκι 11 (6 ματς)

2. Τάμπερε Ίλβες 10 (5 ματς)

3. Λάχτι 9 (5 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 7η αγωνιστική

 

Χέκεν - Σίριους 2-2

Χάλμσταντ - ΑΪΚ Στοκχόλμης 0-1

Έστερσουντς - Χάμαρμπι 2-1

Γκέτεμποργκ - Κάλμαρ 3-0

Γένκεπινγκς Σέντρα - Έλσκιλστουνα 1-0

Έρεμπρο - Γιόγκαρντεν 0-4

Νόρκεπινγκ - Σούντσβαλ 0-0

Έλφσμποργκ - Μάλμε 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάλμε 17

2. Γιόγκαρντεν 11

3. Σίριους 11

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 7η αγωνιστική

 

Μόλντε - Όλεσουντ 0-1

Βαλερένγκα - Στάμπαεκ 1-1

Βίκινγκ - Σάντεφιορντ 0-2

Χάουγκεσουντ - Σόγκνταλ 0-0

Στρέμσγκοντσετ - Σάρπσμποργκ 1-1

Τρόμσε - Κρίστιανσουντ 1-1

Ρόσενμποργκ - Μπραν 2-1

Λίλεστρεμ - Οντ Γκρένλαντ 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 19

2. Σάρπσμποργκ 13

3. Στάμπαεκ 13

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 7η αγωνιστική

 

Σπάρτακς Γιούρμαλα - Βέντσπιλς 0-0

Μέτα - Λιεπάγια 1-3

Ρίγκας Φουτμπόλα - Γελγκάβα 0-1

Σκόντο Ρίγα - Μπαμπίτε 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτακς Γιούρμαλα 14

2. Σκόντο Ρίγα 14

3. Βέντσπιλς 12

4. Γελγκάβα 12

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 10η αγωνιστική

 

Φλόρα Τάλιν - Βιλιάντι 7-0

Βάπρους Πέρνου - Λεβάντια Τάλιν 1-2

Κάλεβ - Τρανς Νάρβα 1-1

Πάιντε - Ίνφονετ Τάλιν 1-1

Νέμε Κάλιου - Τάρτου 5-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λεβάντια Τάλιν 26

2. Φλόρα Τάλιν 26

3. Νέμε Κάλιου 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 10η αγωνιστική

 

Ουτένις - Τρακάι 1-0

Ζάλγκιρις Βίλνιους - Στούμπρας 4-1

Ζάλγκιρις Κάουνας - Λιέταβα 1-3

Ατλάντας - Σουντούβα 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκιρις Βίλνιους 27

2. Σουντούβα 19

3. Ατλάντας 18

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland) - 12η αγωνιστική

 

Μπρέι - Σεντ Πάτρικς 1-1

Κορκ Σίτι - Φιν Χαρπς 5-0

Ντροχέντα - Γκάλγουεϊ 2-2

Ντέρι - Μποέμιανς 2-0

Σάμροκ Ρόβερς - Ντάνταλκ 2-1

Σλίγκο Ρόβερς - Λάιμερικ 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Κορκ Σίτι 36

2. Μπρέι 22

3. Ντάνταλκ 21

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ...

 

Ουαλία (Welsh Premier League)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. The New Saints 85 [CHAMPION]

2. Κόνας Κουέι 58

3. Μπάλα Τάουν 57

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Μια ανάρτηση της Κολιδά κόλασε το Instagram

Η Ειρήνη Κολιδά, αναστάτωσε πάλι, αυτή τη φορά με μια αποκαλυπτική ανάρτηση της στο Instagram

Τα στήθη που κάνουν τη διαφορά στο ελληνικό instagram

Είναι νέες, ανερχόμενες και παλεύουν με λύσσα για το τιμημένο το follow μας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Παντρεύτηκε κρυφά στο Γύθειο η Αθηνά Οικονομάκου

Η Αθηνά Οικονομάκου και ο Φίλιππος Μιχόπουλος ένωσαν τις ζωές τους σήμερα στο Γύθειο Λακωνίας απ' όπου κατάγεται η λαμπερή ηθοποιός

3 αρχαίοι θεοί του Πολέμου που κάνουν τον Άρη να μοιάζει με γιωτόμπαλο

Ο θεός που έσφαξε τα 400 αδέρφια του και ο ψυχάκιας που γκρέμισε τη Βαβυλώνα.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24