ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Η Ίνφονετ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Εσθονίας 14 χρόνια μετά την ίδρυσή της και μόλις στην 4η χρονιά στην Α' κατηγορία! Φινάλε επίσης σε Σουηδία, Νορβηγία και Λετονία. Ανασκόπηση 24 χωρών...

Εντυπωσιακό ήταν το φινάλε στο πρωτάθλημα Εσθονίας, με την Ίνφονετ να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ο σύλλογος ιδρύθηκε το 2002 και το 2013 έπαιξε για πρώτη φορά στην Α' κατηγορία!

Η Νέμε Κάλιου προηγήθηκε 1-0 και αν έπαιρνε τη νίκη θα προσπερνούσε την Ίνφονετ και θα τερμάτιζε στην πρώτη θέση μαζί με την Λεβάντια, η οποία νίκησε 2-1 την Φλόρα Τάλιν (την 4η της βαθμολογίας).

Η Ίνφονετ έκανε τελικά την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια, ενώ για την ιστορία, 10 κατακτήσεις έχει η Φλόρα, 9 η Λεβάντια και δεν υπάρχει άλλη ομάδα που να έχει πάνω από 2 τρόπαια.

Η απονομή στην Ίνφονετ Τάλιν

Νέμε Κάλιου - Ίνφονετ Τάλιν 1-2

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 36η αγωνιστική (τελευταία)

 

Πάιντε - Τρανς Νάρβα 0-0

Λεβάντια Τάλιν - Φλόρα Τάλιν 2-1

Πέρνου - Τάρτου 0-3

Ράκβερε - Κάλεβ 0-3

Νέμε Κάλιου - Ίνφονετ Τάλιν 1-2

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ίνφονετ Τάλιν 80 (CHAMPION)

2. Λεβάντια Τάλιν 78

3. Νέμε Κάλιου 75

4. Φλόρα Τάλιν 73

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 30η αγωνιστική (τελευταία)

 

Μάλμε - Χάμαρμπι 3-0

Έστερσουντς - Γκέφλε 2-4

Σούντσβαλ - Γιόγκαρντεν 2-5

Νόρκεπινγκ - Γκέτεμποργκ 3-1

Χέκεν - Φάλκενμπεργκ 7-0

Χέλσινγκμποργκ - Γένκεπινγκς Σέντρα 2-0

Έλφσμποργκ - Έρεμπρο 2-1

ΑΪΚ Στοκχόλμης - Κάλμαρ 3-1

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Μάλμε 66 (CHAMPION)

2. ΑΪΚ Στοκχόλμης 60

3. Νόρκεπινγκ 60

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 30ή αγωνιστική (τελευταία)

 

Μπραν - Σάρπσμποργκ 2-1

Χάουγκεσουντ - Στρέμσγκοντσετ 1-1

Λίλεστρεμ - Μόλντε 1-0

Ρόσενμποργκ - Μπόντε/Γκλιμτ 2-1

Σόγκνταλ - Όλεσουντ 2-4

Στάμπαεκ - Σταρτ 3-0

Τρόμσε - Οντ Γκρένλαντ 3-1

Βίκινγκ - Βαλερένγκα 0-2

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 69 (CHAMPION)

2. Μπραν 54

3. Οντ Γκρένλαντ 51

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 28η αγωνιστική (τελευταία)

 

Γελγκάβα - Μέτα 1-2

Βέντσπιλς - Ρίγκας Φουτμπόλα 1-1

Σπάρτακς Γιούρμαλα - Σκόντο Ρίγα 0-3 (άνευ αγώνα)

Λιεπάγια - Νταουγκάβπιλς 1-0

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Σπάρτακς Γιούρμαλα 55 (CHAMPION)

2. Βέντσπιλς 50

3. Γελγκάβα 51

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 31η αγωνιστική (3η των play-offs / 2 ΑΚΟΜΗ)

 

Σουντούβα - Ζάλγκιρις Βίλνιους 1-3

Τρακάι - Στούμπρας 1-1

Ατλάντας - Λιέταβα 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκιρις Βίλνιους 75 (CHAMPION)

2. Τρακάι 61

3. Σουντούβα 55

4. Ατλάντας 55

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Ρωσία (Premier Liga) - 13η αγωνιστική

 

Τομ Τομσκ - Σπαρτάκ Μόσχας 0-1

Ούφα - Ρουμπίν Καζάν 2-3

Κρίλια Σοβέτοβ - Ουράλ 2-2

Λοκομοτίβ Μόσχας - Ανζί 4-0

Τέρεκ Γκρόζνι - Ζενίτ 2-1

Ροστόβ - Αρσενάλ Τούλα 4-1

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Άμκαρ Περμ 4-1

Κρασνοντάρ - Όρενμπουργκ 3-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπαρτάκ Μόσχας 31

2. Ζενίτ 28

3. Τέρεκ Γκρόζνι 24

4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 22

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 14η αγωνιστική

 

Βόλιν - Σταλ 0-1

Ζίρκα - Ολιμπίκ Ντόνετσκ 1-2

Καρπάτι Λβιβ - Βόρσκλα 1-0

Τσερνομόρετς - Ζόρια 0-0

Ντνιπρό - Ντινάμο Κιέβου 1-2

Ολεκσαντρίγια - Σαχτάρ Ντόντετσκ 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 38

2. Ντινάμο Κιέβου 30

3. Ζόρια 30

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Σερβία (SuperLiga) - 15η αγωνιστική

 

Βοϊβοντίνα - Ράντνικ 2-0

Μπάτσκα - Νάπρεντακ 1-3

Τσουκαρίτσκι - Βοζντόβατς 2-1

Σπάρτακ Σουμπότιτσα - Μλάντοστ 1-0

Ραντ - Μέταλατς 1-1

Μπόρατς Τσατσάκ - Ερυθρός Αστέρας 0-1

Γιάβορ Ιβάνιτσα - Ραντνίτσκι Nis 2-0

Παρτίζαν - Νόβι Πάζαρ 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 38

2. Παρτίζαν 32

3. Βοϊβοντίνα 32

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 15η αγωνιστική

 

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Ίντερ Ζάπρεσιτς 0-1

Ριέκα - Χάιντουκ Σπλιτ 2-1

Όσιεκ - Σλάβεν Μπέλουπο Κοπρίβνιτσα 1-0

Ίστρα Πούλα - Τσίμπαλια 3-2

RNK Σπλιτ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 41

2. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 35

3. Όσιεκ 30

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 13η αγωνιστική

 

Σιόν - Λουγκάνο 5-1

Γκρασχόπερς - Βασιλεία 0-2

Λωζάννη - Λουκέρνη 2-3

Γιουνγκ Μπόις - Φαντούτς 5-0

Ζανκτ Γκάλεν - Τουν 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 35

2. Σιόν 23

3. Γιούνγκ Μπόις 22

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Αυστρία (Bundesliga) - 14η αγωνιστική

 

Στουρμ Γκρατς - Ζανκτ Πέλτεν 1-2

Ριντ - Αντμίρα 2-1

Ραπίντ Βιέννης - Βόλφσμπεργκερ 0-1

Ράιντολφ Άλταχ - Αούστρια Βιέννης 5-1

Μάτερσμπουργκ - Ζάλτσμπουργκ 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Στουρμ Γκρατς 29

2. Ράιντολφ Άλταχ 29

3. Ζάλτσμπουργκ 25

4. Αούστρια Βιέννης 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 16η αγωνιστική

 

Έσμπιεργκ - Όλμποργκ 3-0

Όρχους - Σίλκεμποργκ 0-0

Ράντερς - Νόρτζελαντ 2-1

Οντένσε - Λίνγκμπι 1-2

Χόρσενς - Μίντιλαντ 1-5

Βίμποργκ - Μπρέντμπι 1-2

Κοπεγχάγη - Σεντερίσκε 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 38

2. Μπρέντμπι 32

3. Μίντιλαντ 29

4. Ράντερς 29

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 15η αγωνιστική

 

Γκαζ Μετάν Μέντιας - Ιάσι 2-1

Βολουντάρι - Κονκόρντια 1-0

Τάργκου Μούρες - Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 0-2

Πόλι Τιμισοάρα - Ντινάμο Βουκουρεστίου 1-2

Άστρα Τζούρτζου - Παντούρι 2-0

Στεάουα Βουκουρεστίου - Βιτορούλ 2-0

Κλουζ - Μποτοσάνι 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Στεάουα Βουκουρεστίου 33

2. Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 30

3. Βιτορούλ 26

4. Γκαζ Μετάν Μέντιας 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 15η αγωνιστική

 

Βίσλα Πλοκ - Άρκα 0-0

Ρουχ Χορζόβ - Λεχ Πόζναν 0-5

Νιετσιέσα - Κορόνα Κιέλτσε 1-3

Γιαγκελόνια - Πιαστ 2-0

Λέγκια Βαρσοβίας - Πόγκον 1-1

Σλασκ Βρότσλαβ - Ζαγκλέμπιε 2-1

Βίσλα Κρακοβίας - Γκόρνικ 3-2

Λέγκια Γκντανσκ - Κρακόβια Κρακοβίας 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Γιαγκελόνια 30

2. Λέγκια Γκντανσκ 30

3. Ζαγκλέμπιε 24

4. Νιετσιέσα 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 13η αγωνιστική

 

Βισοτσίνα - Μλάντα Μπόλεσλαβ 2-1

Ζλιν - Ζμπρογιόβκα Μπρνο 2-1

Τέπλιτσε - Χράντετς Κραλόβε 0-1

Πρίμπραμ - Ντούκλα Πράγας 3-1

Σλάβια Πράγας - Μποχέμιανς 1-1

Σλόβαν Λίμπερετς - Σπάρτα Πράγας 0-0

Καρβίνα - Σλοβάκο 0-1

Βικτόρια Πλζεν - Γιάμπλονετς 3-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βικτόρια Πλζεν 32

2. Ζλιν 28

3. Σλάβια Πράγας 26

4. Μλάντα Μπόλεσλαβ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 9η αγωνιστική

 

Μπνέι Γεχούντα - Χαπόελ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα 0-1

Άσντοντ - Χαπόελ Τελ-Αβίβ 1-0

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - Χαπόελ Ρανανά 1-0

Χαπόελ Χάιφα - Μακάμπι Χάιφα 0-0

Χαπόελ Ασκελόν - Χαπόελ Μπερ Σεβά 1-5

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 0-0

Χαπόελ Κφαρ Σαμπά - Μπνέι Σαχνίν 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 22

2. Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 18

3. Μακαμπί Τελ-Αβίβ 17

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 13η αγωνιστική

 

Σλάβια Σόφιας - Ντούναβ 2010 0-2

Λοκομοτίβ Πλόβντιφ - Μπερόε 1-1

Μοντάνα - Μπότεφ Πλόβντιφ 3-1

Βερέγια - Λοκομοτίβ Γκόρνα 1-0

Νεφτοχίμικ - Πίριν 3-1

Λέβσκι Σόφιας - Τσέρνο Μόρε Βάρνα 1-0

Λουντογκόρετς - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέβσκι Σόφιας 31

2. Λουντογκόρετς 31

3. Τσέρνο Μόρε Βάρνα 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Slovak Super Liga) - 15η αγωνιστική

 

Ποντμπρέζοβα - Τρέντσιν 2-1

Ρουζομπέροκ - Σπάρτακ Μιγιάβα 0-0

Σένιτσα - Τάτραν Πρέσοβ 0-0

Ζέμπλιν - Ζλάτε Μοράβτσε 5-1

Σλόβαν Μπρατισλάβα - Ντουνάσκα 1-0

Ζίλινα - Σπάρτακ Τρνάβα 7-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζίλινα 38

2. Ποντμπρέζοβα 31

3. Σλόβαν Μπρατισλάβα 29

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 16η αγωνιστική

 

Ρούνταρ - Αλουμίνι 0-0

Ντομζάλε - Γκόριτσα 5-0

Μάριμπορ - Τσέλιε 2-0

Κρσκο - Ραντόμλιε 1-1

Κόπερ - Ολίμπια Λιουμπλιάνα 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 35

2. Μάριμπορ 34

3. Ντομζάλε 29

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 15η αγωνιστική

 

Μετάλεγκε - Βίτεζ 0-1

Κρούπα - FK Σαράγεβο 0-1

Ζρίνσκι - Σιρόκι 0-0

Ζελιέζνιτσαρ - Σλόμποντα Τούζλα 1-1

Τσέλικ - Ολίμπικ Σαράγεβο 3-0

Μλάντοστ - Ράντνικ 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζρίνσκι 34

2. Ράντνικ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 15η αγωνιστική

 

Σομπατέλι - ΜΤΚ 1-1

Ντεμπρετσένι - Μεσοκέβεσντ 0-0

Βίντεοτον - Γκίρμοτ 4-0

Φερεντσβάρος - Πάκσι 1-2

Χόνβεντ - Ντιόγκιορ 2-0

Ούιπεστ - Βάσας 2-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Βάσας 30

2. Βίντεοτον 27

3. Φερεντσβάρος 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Ουαλία (Welsh Premier League) - 16η αγωνιστική

 

Κεφν Ντράιντς - Λαντούντνο 1-3

Έρμπας - Νιούταουν 0-2

Μπάλα Τάουν - Κάρντιφ MU 1-0

Αμπέριστγουιθ - Κόνας Κουέι 1-3

Ριλ - Κάρμαρθεν 0-1

Μπάνγκορ Σίτι - The New Saints 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. The New Saints 39

2. Κόνας Κουέι 24

3. Μπάνγκορ Σίτι 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

Έχουν ολοκληρωθεί...

 

Φινλανδία (Veikkausliiga)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Μάριεχαμν 61 (CHAMPION)

2. Ελσίνκι 58

3. Σεϊνέγιοκι 57

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ντάνταλκ 77 (CHAMPION)

2. Κορκ Σίτι 70

3. Ντέρι Σίτι 62

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

 

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΦΡΙΚΗ ΣΤΗ ΦΩΚΙΔΑ

15χρονη έπεσε θύμα βιασμού από τον αδερφό της

Μέσα σε ένα αρρωστημένο οικογενειακό περιβάλλον ζούσε μία άτυχη 15χρονη σε περιοχή της Φωκίδας. Την κακοποιούσαν ο αδερφός και η μητέρα της

ΣΙΝΕΜΑ

Στο ‘War for the Planet of the Apes’, η ιστορία του κόσμου σου θα αλλάξει

Οι πίθηκοι (ξανα)πήραν τα όπλα τους.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Αυτό είναι το πλέον εντυπωσιακό κτίριο της Αθήνας για το 2017

Σε απόσταση αναπνοής από το πολυβραβευμένο ΚΠΙ Σταύρος Νιάρχος ένα ακόμη επιβλητικό κτήριο έρχεται να προστεθεί στην περιοχή. Σε ποιον κορυφαίο επιχειρηματία ανήκει και ποια η χρήση του

HOT RIGHT NOW

Ο χορός της Emily Ratajkowski σκίζει (ακόμα και τα ρούχα της)

Υπο φυσιολογικές συνθήκες αυτό το video δεν πρέπει να το δεις στο γραφείο.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Βρέθηκε η χαμένη ταινία που προέβλεπε την άνοδο των ναζί

Αποκαταστάθηκε ψηφιακά η αυστριακή βουβή κινηματογραφική ταινία του 1924, που προέβλεπε την άνοδο του ναζισμού και τις διώξεις των Εβραίων. Αναμένεται να κυκλοφορήσει στους κινηματογράφους το 2017 (Pics)

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24