SUPER LIG

Τράμπζονσπορ - Ανκαραγκιουτσιού 3-2

Διατηρώντας την ισχυρή παράδοση στο "Χουσεϊν Αβνι Ακέρ" η Τράμπζονσπορ νίκησε έστω και δύσκολα την Ανκαραγκιουτσιού με 3-2 στην αυλαία της έκτης αγωνιστικής (video)

Η Τράμπζονσπορ ήταν τελικά η μεγάλη νικήτρια στο ματς της αυλαίας για την 6η αγωνιστική στην SüperLig με αντίπαλο την σκληροτράχηλη Ανκαραγκιουτσιού.

Το τελικό 3-2 στο "Χουσεϊν Αβνι Ακέρ", αφήνει ικανοποιημένους τους γηπεδούχους στο φινάλε και στεναχωρημένους τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς αλλά λύγισαν επιβεβαιώνοντας την ισχυρή παράδοση (23-9-2) των νικητών.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν πρώτοι το προβάδισμα στο 19' με τον Τουργούτ Ντογάν ωστόσο οι παίκτες του Σενιόλ Γκιουνιές έφτασε στην ισοφάριση πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Πάβελ Μπρόζεκ στο 38'.

Στην επανάληψη μέσα σε ένα δίλεπτο έγινε το ίδιο "έργο" όπως στο πρώτο ημίχρονο. Η Ανκαραγκιουτσιού πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 63' με τον Τεό ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Τσελούστκα δύο λεπτά αργότερα (65').

Τελικά, οι παίκτες της Τράμπζονσπορ πήραν την πολύτιμη νίκη και τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ στο 79' λεπτό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τράμπζονσπορ: Τολγκά Ζενγίν, Τσελούστκα, Γκιράι Κατσάρ, Μουσταφά, Σερκάν Μπαλτσί, Κόλμαν, Ζόκορα, Βολκάν, Πάβελ Μπρόζεκ, Αντριάν, Μπουράκ Γιλμάζ.

Ανκαραγκιουτσιού: Όσντεν, Ουγκούρ, Αίντίν, Εντίζ, Τεό, Κάαν, Τουργούτ Ντογάν, Ράινοχ, Χουριέτ, Οζγκούρ, Τίσντελ.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής αναλυτικά:

Παρασκευή

Τράμπζονσπορ - Ανκαραγκιουτσιού 3-2 (38' Πάβελ Μπρόζεκ, 65' Τσελούστκα, 79' Μπουράκ Γιλμάζ / 19' Τουργούτ Ντογάν, 63' Τεό)