SUPER LIG

Ο Γκέκας νίκησε την Μπεσίκτας

Ο Φάνης Γκέκας πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ σε τεράστια νίκη με 4-1 επί της Μπεσίκτας. Έχασε μάλιστα και πέναλτι ο Έλληνας επιθετικός και μαζί την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ (videos)

Με πρωταγωνιστή τον Φάνη Γκέκα η Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπεσίκτας με 4-1 και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Έλληνας άσος πέτυχε δύο γκολ, δίνοντας δύο φορές στην ομάδα του το προβάδισμα, φτάνοντας τα 10 γκολ σε 11 ματς.

Άνοιξε το σκορ λοιπόν ο Γκέκας στο 2ο λεπτό και έκανε το 2-1 στο 28ο, μόλις ένα λεπτό αφού είχε ισοφαρίσει ο Μουσταφά Πεκτεμέκ για την Μπεσίκτας.

Στο 57' ο Σιουζέν έκανε πέναλτι και άφησε με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους, ο Γκέκας ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να κάνει χατ-τρικ, καθώς ο Άλαν ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε.

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπεσίκτας 4-1...

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Γαλατάσαράι - Ελάζιγκσπορ 3-1 (2' Μπουράκ Γιλμάζ, 20' και 25' Ντρογκμπά / 22' Γιουρλέρ)

Σάββατο

Όρντουσπορ - Κασίμπασα 0-2 (10' και 42' Κάλου Ούτσε)

Καράμπιουκσπορ - Μερσίν 1-0 (74' Τρεζόρ Λομανά ΛουαΛουά)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπεσίκτας 4-1 (2' και 28' Γκέκας, 74' Ουγκούρ Ντεμιρόκ, 81' Εμίν Αλαντάγκ / 27' Μουσταφά Πεκτεμέκ)

18. Μερσίν 21

*οι 2 πρώτοι Champions League (ο 2ος προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος Europa League

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Τουρκία, 1η κατηγορία