ΙΣΠΑΝΙΑ

"Χ"άσιμο χρόνου

Αλμερία και Κόρδοβα μοιράστηκαν βαθμούς και (κακές) εντυπώσεις με το ισόπαλο 1-1, έχασαν την ευκαιρία για το πρώτο τους τρίποντο, αλλά κυρίως να πείσουν τους οπαδούς τους. (VIDEO)

Το τελικό 1-1 ανάμεσα στην Αλμερία και την Κόρδοβα που συνοδεύτηκε από κακή ποιότητα θεάματος, δεν πρέπει να άφησε ικανοποιημένη ούτε την πρώτη που δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, ούτε τη δεύτερη που σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες.

Η Αλμερία θέλησε από την αρχή να εκμεταλλευτεί το μεσογειακό αέρα του γηπέδου της (Μεντιτερανέο) και μάλλον κατάφερε να το κάνει σχετικά νωρίς με τον Μέντεθ, να παραβιάζει την εστία του Χουάν Κάρλος, μόλις 12 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Η φιλοξενούμενη ομάδα της Κόρδοβα έχει αφήσει να εννοηθεί ότι φέτος θα πουλά... πολύ ακριβά το τομάρι της. Μόλις επτά λεπτά αργότερα ο Καρτάμπια, ισοφάρισε για τη γειτονική ομάδα της Ανδαλουσίας.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αναθαρρούν και να απειλούν με κύριο εκφραστή τον Μάικ Χάφενααρ. Μάλιστα δεν είναι υπερβολικό να πει κανείς, ότι στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Αλμερία ήταν αυτή που αμυνόταν και η Κόρδοβα αυτή που επετίθετο.

Με την έναρξη του ημιχρόνου η Αλμερία κατάλαβε ότι έπρεπε να βγει μπροστά, το έκανε και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Χέμεντ. Αλλά πάλι η Κόρδοβα είχε τις δικές τις ευκαιρίες να απαντήσει, όπως στην περίπτωση του Ζιλά, στο 61'.

Στη συνέχεια η σκοπιμότητα στέρησε πόντους από το θέαμα και τα νεύρα άρχιζαν να παίζουν περισσότερη μπάλα από τις Αλμερία και Κόρδοβα, που απέτυχαν να πείσουν ακόμη και τους πιο αισιόδοξους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΛΜΕΡΙΑ: Ρουμπέν, Ναβάρο, Τρουχίγιο, Ντος Σάντος, Ντιμπαρμπιέ, Βέρθα, Τεγιέ, Μέντεθ, Σοριάνο (76' Ντανγκντά), Ουέλινγκτον (65' Γκονθάλεθ), Χεμέντ (85' Παναδέρο)

ΚΟΡΔΟΒΑ: Χουάν Κάρλος, Καμπαμπαδάλ (68' Πάντιτς), Λόπεθ, Ντέιβιντ, Κρέσπο, Γκαράι, Ρόσι, Καρτάμπια, Γκαρθία (76' Αμπέλ), Φιδέλ, Χάφενααρ (60' Ζιλά)