LA LIGA

Γκέλα η Ρεάλ, στο +4 η Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να νικήσει την Βαλένθια στη Μαδρίτη (2-2), έτσι η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 2-0 της Σοθιεδάδ ξέφυγε στο +4 στην κορυφή και είναι μία νίκη μακριά από τον τίτλο (videos)

Η Βαλένθια υποχρέωσε σε ισοπαλία την Ρεάλ στην Μαδρίτη (2-2), με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε νωρίτερα 2-0 τη Σοθιεδάδ στο "Καμπ Νόου" να ξεφύγει με +4β. στην κορυφή. Απομένουν 2 αγωνιστικές και οι "μπλαουγκράνα" είναι μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Ο Νεϊμάρ λύτρωσε στο 50ό λεπτό τους Καταλανούς, ανοίγοντας το σκορ με το 50ό του τέρμα με τους "μπλαουγκράνα", ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πέδρο στο 85' με φοβερό ανάποδο "ψαλίδι".

Στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" η Βαλένθια προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Πάκο Αλκάθερ στο 20' και Χάβι Φουέγο στο 26'.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπέιλ κέρδισε πέναλτι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο το εκτέλεσε και ο Ντιέγκο Άλβες έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στον πλανήτη που απέκρουσε δεύτερη φορά εκτέλεση του Πορτογάλου από τα 11 βήματα!

Η Ρεάλ στο 1ο ημίχρονο εκτός από το χαμένο πέναλτι είχε 3 δοκάρια, ο Κρόος είχε αποχωρήσει τραυματίας στο 25' (δύσκολα θα παίξει με Γιουβέντους), ενώ ο Πέπε μείωσε στο 56' με κεφαλιά και ο Ίσκο ισοφάρισε στο 84' με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

Η "βασίλισσα" δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, έτσι για να πάρει πρωτάθλημα θα πρέπει να νικήσει τις Εσπανιόλ, Χετάφε και η Μπαρτσελόνα να μη νικήσει καμία εκ των Ατλέτικο και Ντεπορτίβο (στην ισοβαθμία υπερτερεί η Ρεάλ).