LA LIGA

Με το δεξί η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε νικηφόρα τη φετινή της πορεία στην Primera Division, καθώς επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Νίκη και για τη Σοθιεδάδ με 2-0 επί της Χετάφε. (videos)

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Ερνέστο Βαλβέρδε στην επιστροφή του στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς οι Βάσκοι πήραν τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, στην πρεμιέρα της Primera Division.

Η Μπιλμπάο προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με τον Σουσαέτα, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Έμπερτ. Ωστόσο, ο Μουνιαΐν στο 50' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού.

Όσον αφορά σε μια άλλη πρώην ομάδα του "Txingurri", η Βαλένθια νίκησε στο σημαντικότερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας τη Μάλαγα με 1-0, με σκόρερ τον αρχηγό της, Ρικάρντο Κόστα.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία, η άλλη ομάδα της Χώρας των Βάσκων, η Ρεάλ Σοθιεδάδ, νίκησε με 2-0 τη Χετάφε, με τους Βέλα και Σεφέροβιτς να χρίζονται σκόρερς.

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Κ. Μαρτίνεθ, Ανσοτέχι, Ι. Μαρτίνεθ, Ντε Λα Μπέγια, Πάρδο (71' Ρος), Ελουστόντο (82' Γκαθτανιάγα), Θουρουτούθα (67' Πριέτο), Βέλα, Κάστρο, Σεφέροβιτς

ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Βαλέρα, Ράφα, Αλέξις, Εσκουδέρο, Μίτσελ (75' Μοσκέρα), Λασέν, Σαράμπια (61' Λαφίτα), Λεόν (65' Φεδόρ), Κάστρο, Κολούνγκα

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μαρίνιο, Ρουκάβινα, Ρουέδα, Βαλιέντε, Πένια (85' Μπεργκντίς), Ρούμπιο, Σάστρε, Έμπερτ, Όσκαρ (76' Οσόριο), Ράμος (59' Ράμα), Γκέρα

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Γκουρπέχι, Εκίθα (37' Λαπόρτ), Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Ερέρα (86' Μοράν), Μπενιάτ, Σουσαέτα (85' Ντε Μάρκος), Μουνιαΐν, Σόλα

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Περέιρα, Ραμί, Κόστα, Μπερνάτ, Φουέγο, Μίτσελ, Μπανέγα (86' Κανάλες), Καρτάμπια (67' Φεγκουλί), Βιέρα (79' Γκουαρδάδο), Ποστίγκα

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο, Γκάμεθ, Τσεν, Ανχελέρι, Αντούνες, Νταρδέρ (81' Φερνάντες), Τισόνε, Μοράλες (70' Σαμουέλ), Ολινγκά, Ντούντα (70' Άντερσον), Σάντα Κρους