LA LIGA

Η Θέλτα πέταξε εκτός μάχης τίτλου τη Ρεάλ

Real Madrid's Gareth Bale, right, fights for the ball with RC Celta's Roncaglia during a Spanish La Liga soccer match between RC Celta and Real Madrid at the Balaidos stadium in Vigo, Spain, Sunday, Jan. 7, 2018. (AP Photo/Lalo R. Villar) AP

Ο Γκάρεθ Μπέιλ επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα στην Primera Division με δύο γκολ, αλλά η Ρεάλ "κόλλησε" στο 2-2 με τη Θέλτα, που την αφήνει στο -16 από την Μπαρτσελόνα και πρακτικά εκτός διεκδίκησης τίτλου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Θέλτα στο "Μπαλαΐδος" για την 18η αγωνιστική της Primera Division και μένοντας στο -16 από την Μπαρτσελόνα, ακόμα και με παιχνίδι λιγότερο, η διεκδίκηση του τίτλου φαντάζει ουτοπία. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν "αυτοκτόνησε" στα τελευταία λεπτά, αφού έχασε το προβάδισμα που διατηρούσε με... νύχια και δόντια.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καλές στιγμές εκατέρωθεν και ένα διάστημα με φρενήρη ρυθμό με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στο 33' ο Ντάνιελ Βας άνοιξε το σκορ για τους Γαλιθιάνους, αλλά στο 36' και στο 38' ο Γκάρεθ Μπέιλ βρήκε δίχτυα δύο φορές και έκανε την ανατροπή για τους "μερένγκες".

Ρουμπέν Μπλάνκο και Κέιλορ Νάβας είχαν αρκετή δουλειά με τις επεμβάσεις τους, ο Κριστιάνο Ρονάλντο όχι και τόση. Το παιχνίδι έφτασε στο 72ο λεπτό χωρίς αλλαγές, αλλά με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή όπου γλίτωσε την αποβολή ο Νάβας. Ο πρώτος Ισπανός σκόρερ της κατηγορίας πέρυσι και φέτος (με 11 γκολ) ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας επέλεξε σωστά και απέκρουσε. Μόνο που δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στη φάση του 82ου λεπτού, όταν ο Μαξιμιλιάνο Λόπες, με κεφαλιά αμαρκάριστος από τη μικρή περιοχή, ισοφάρισε σε 2-2 με το 8ο φετινό τέρμα του και ουσιαστικά πέταξε τους "μερένγκες" εκτός τίτλου.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Κάστρο, Βας, Ραντόγια (73' Λομπότκα), Ερνάντες, Σίστο (73' Μορ), Άσπας, Γκόμες

ΡΕΑΛ: Νάβας, Χακιμί, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς (76' Βάθκεθ), Καζεμίρο, Κρόος, Ίσκο (77' Κόβατσιτς), Μπέιλ (84' Ασένσιο), Ρονάλντο

*χαμένο πέναλτι 72' Άσπας

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ατλέτικο - Χετάφε 2-0 (18' Κορέα, 68' Κόστα)

Βαλένθια - Ζιρόνε 2-1 (27' αυτ. Ραμάλιο, 48' πέν. Παρέχο / 8' Πόρτου)

Λας Πάλμας - Έιμπαρ 1-2 (32' πέν. Βιέρα / 73' Ορεγιάνα, 77' Ενρίτς)

Σεβίλλη - Μπέτις 3-5 (13' Μπεν Γεντέρ, 40' Κιερ, 67' Λενγκλέ / 1' Ρουίθ, 21' Φεντάλ, 63' Ντουρμίζι, 65' Λεόν, 90+5' Τέγιο)

Κυριακή

Λεγανές - Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-0 (75' Γκαμπριέλ)

Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 3-0 (12' Μέσι, 38' Σουάρες, 90+3' Παουλίνιο)

Βιγιαρεάλ - Λα Κορούνια 1-1 (30' Ουνάλ / 84' Αντόνε)

Αθλέτικ - Αλαβές 2-0 (8' Ετσέιτα, 64' πέν. Αντούριθ)

Θέλτα - Ρεάλ 2-2 (33' Βας, 82' Γκόμες / 36', 38' Μπέιλ)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)