LA LIGA

Γύρισε ο Μπέιλ, ξεφεύγει η Ρεάλ με ρεκόρ σκοραρίσματος

Μπέιλ-Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Γκάρεθ Μπέιλ επέστρεψε μετά από τον Νοέμβριο, σκόραρε και έδειξε ότι είναι πανέτοιμος για το φινάλε της σεζόν για τη Ρεάλ στη νίκη 2-0 επί της Εσπανιόλ. Ρεκόρ με 42 σερί παιχνίδια με γκολ για τους "μερένγκες". Πέρασε δεύτερη η Σεβίλλη.

Διπλή ικανοποίηση τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία σημείωσε τη... συνήθη νίκη της επί της Εσπανιόλ, με 2-0 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", και ταυτόχρονα είχε ξανά στις τάξεις της μετά από τρεις μήνες τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος χρίστηκε και σκόρερ.

Η δέκατη σερί νίκη επί των Καταλανών ήρθε πολύ πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Οι "μερένγκες" έχασαν ευκαιρίες, έδειξαν σε καλή κατάσταση και πήραν προβάδισμα με τον Άλβαρο Μοράτα στο 33ο λεπτό. Ο Ζινεντίν Ζιντάν προτίμησε μία ομάδα με ορισμένους αναπληρωματικούς, μετά από την κόπωση της Τετάρτης στον αγώνα Champions League με τη Νάπολι και στο 71ο λεπτό είχε έρθει η ώρα για τη μεγάλη επιστροφή. Ο Ουαλός επιθετικός αντικατέστησε τον σκόρερ του αγώνα και λίγο αργότερα χρίστηκε κι ο ίδιος σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Με το 2-0, η Ρεάλ έφτασε τα 42 σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, καταρρίπτοντας το ρεκόρ συλλόγου με 41 παιχνίδια σε τρεις διαφορετικές περιόδους (τελευταία φορά επί Ζοζέ Μουρίνιο).

Λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τη Λέστερ στο Champions League, η Σεβίλλη επικράτησε της Έιμπαρ με 2-0 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", προσπέρασε την Μπαρτσελόνα στον βαθμολογικό πίνακα και έδειξε έτοιμη για τις προκλήσεις μπροστά της. Ο Πάμπλο Σαράμπια άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους στο 30ό λεπτό με το έκτο φετινό τέρμα του και το κερασάκι στην "τούρτα" έβαλε ο Βιτόλο στις καθυστερήσεις, αμφότερα τα γκολ από ασίστ του Στέβαν Γιόβετιτς.

*** διαβάστε ΕΔΩ για τη νίκη της Ατλέτικο στο Χιχόν με χατ τρικ του Κεβίν Γκαμεϊρό σε λιγότερο από πέντε λεπτά

Οι συνθέσεις

ΡΕΑΛ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Νάτσο (81' Μαρσέλο), Ίσκο, Κρόος, Κόβατσιτς (61' Καζεμίρο), Βάθκεθ, Μοράτα (71' Μπέιλ), Ρονάλντο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγο Λόπεθ, Νταβίδ Λόπεθ, Ό. Ντουάρτε, Ρέγες, Μαρτίν, Μορένο, Ντιόπ, Φουέγο, Χουράδο (82' Βάθκεθ), Πιάτι, Ρέγες (46' Πέρες)

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Λουξ, Χουανφράν, Αλμπεντόσα, Σίντνεϊ, Λουιζίνιο, Γκιλιέρμε, Μπόρχες (71' Χοσέλου), Κακουτά (56' Χιλ), Τσολάκ, Γκάμα (83' Φαΐρ), Αντόνε

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Φεμενία, Λαγκάρδια, Φεντάλ, Ερναντέζ, Τοκέρο (90' Βιγκαράι), Γιορέντε, Γκαρθία, Γκόμεθ (62' Σομπρίνο, 90+4' Αλέξις), Καμαράσα, Ντεϊβέρσον

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Σαράμπια, Μερκάντο (46' Μαριάνο), Ραμί, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Νασρί (70' Κρανεβίτερ), Ενζονζί, Βάσκες, Μπεν Γεντέρ (59' Βιτόλο), Γιόβετιτς

ΕΙΜΠΑΡ: Γιοέλ, Κάπα, Ντος Σάντος, Λεζέν, Αρμπίγια (67' Λούνα), Εσκαλάντε, Ρίκο, Λεόν, Αντριάν (67' Μπεμπέ), Πένια (82' Νάνο), Ενρίτς

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γρανάδα - Μπέτις 4-1 (18' Καρσελά, 28', 64' Ράμος, 33' Περέιρα / 75' Πετρός)

Σάββατο

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4 (49' Άλβαρεθ / 46' Φερέιρα Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ - Εσπανιόλ 2-0 (33' Μοράτα, 83' Μπέιλ)

Ντεπορτίβο - Αλαβές 0-1 (68' πέν. Γκαρθία)

Σεβίλλη - Έιμπαρ 2-0 (30' Σαράμπια, 90+1' Βιτόλο)

** δύο ματς λιγότερα η Ρεάλ

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)