LA LIGA

Έσωσε την παρτίδα η Χετάφε

Με δύο γκολ που μπήκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα Χετάφε και Κόρδοβα ήρθαν ισόπαλες (1-1) στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Primera Division.

Για περίπου 10 λεπτά κρατούσε στα χέρια της την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Κόρδοβα. Το γκολ του Έκενγκ στο 78' έμοιαζε αρκετό για να χαρίσει στην Κόρδοβα τους τρεις βαθμούς.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι υπολόγιζαν χωρίς τον Ντιαβαρά. Ο Σενεγαλέζος, ο οποίος είχε μπει στο 75', χτύπησε στο 88' και έδωσε στη Χετάφε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Χουάν Βαλέρα, Νάλντο, Βελάθκεθ, Σέρχιο Εσκουντέρο, Μίτσελ, Λασέν, Γιοντά (62' Ινεστρόσα), Ντιέγκο Κάστρο (63' Σαμίρ), Πάμπλο Σαράμπια, Λαφίτα (75' Ντιαβαρά)

ΚΟΡΔΟΒΑ: Χουάν Κάρλος, Γκουνίνο, Ίνιγο Λόπεθ, Πάντιτς, Χοσέ Κρέσπο (58' Ντάνι Πινίγιος), Έκενγκ, Λούσο, Καρτάμπια, Μπόρχα Γκαρθία (80' Ρόσι), Λόπεθ Σίλβα (53' Φέδε Βίκο), Γκιλάς