LA LIGA

"Διέλυσε" την Σεβίλλη η Χετάφε

Η Σεβίλλη προηγήθηκε με το "ψαλιδάκι" του Νεγκρέδο, αλλά η Χετάφε την νίκησε με 5-1 και την έπιασε στην 7η θέση (videos)

Η Χετάφε βρέθηκε να χάνει μέσα στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" από την Σεβίλλη, αλλά την νίκησε με 5-1 και την έπιασε στην 7η θέση, στην οποία βρίσκονται επίσης Εσπανιόλ, Μπιλμπάο και Ατλέτικο.

Ο Άλβαρο Νεγκρέδο πέτυχε το 11ο φετινό του γκολ με καταπληκτικό ανάποδο "ψαλίδι" και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αν νικούσαν θα απείχαν μόνο 3 βαθμούς από την 4άδα.

Ο Μιγκέλ Τόρες ισοφάρισε πριν το ημίχρονο για την Χετάφε, για την οποία στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε δύο φορές ο Νικολάς Φεντόρ και από μία οι Λασέν και Πέδρο Ρίος.

ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Αρόγιο, Κάτα Ντίας, Μιγκέλ Τόρες, Μανέ, Μίτσελ, Λασέν, Ντιέγκο Κάστρο, Πέδρο Ρίος (76' Μπαραντά), Γκαβιλάν (82' Κασκέρο), Νικολάς Φεντόρ (78' Γκουΐθα).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Χάβι Βάρας, Κόκε, Φάσιο, Εσκουντέ, Φερνάντο Ναβάρο, Μεντέλ (80' Καμπάνια), Τροχόβσκι, Μανού ντελ Μοράλ (72' Ράκιτιτς), Χεσούς Νάβας, Λούνα, Νεγκρέδο (56' Μπαμπά Ντιαβαρά).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Μ. Σάββατο

Ρεάλ - Χιχόν 3-1 (37' Ιγκουαΐν, 74' Κρ. Ρονάλντο, 82' Μπενζεμά / 30' πέν. Ντε λας Κουέβας)

Λεβάντε - Μπαρτσελόνα 1-2 (23' πέν. Μπαρκέρο / 64' και 72' πέν. Μέσι)

Κυριακή του Πάσχα

Εσπανιόλ - Βαλένθια 4-0 (26' Κριστιάν Γκόμεθ, 30' Βερντού, 58' Άλβαρο Γκαρθία, 80' Κάλου Ούτσε)

Σαραγόσα - Γρανάδα 1-0 (6' Ντούμοβιτς)

Μπέτις - Οσασούνα 1-0 (34' Ρουμπέν Κάστρο)

Μάλαγα - Σοθιεδάδ 1-1 (19' Ίσκο / 49' Τσάβι Πριέτο)

Βιγιαρεάλ - Σανταντέρ 1-1 (46' Ερνάν Πέρες / 93' Ακόστα)

Μπιλμπάο - Μαγιόρκα 1-0 (13' Φ. Γιορέντε)

Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο 0-1 (65' Φαλκάο)

Δευτέρα του Πάσχα

Χετάφε - Σεβίλλη 5-1 (35' Μιγκέλ Τόρες, 49' Λασέν, 63' και 71' Φεντόρ, 68' Πέδρο Ρίος / 19' Νεγκρέδο)