LA LIGA

Απόδραση με Κακουτά

Η Ράγιο Βαγιεκάνο κατόρθωσε με το γκολ του Γκαέλ Κακουτά στο 86', να φύγει με τη νίκη με σκορ 1-0 από το "Juegos Mediterráneos" της Αλμερία. (VIDEO)

Μπορεί η Αλμερία να ήταν ανώτερη, αλλά η Ράγιο Βαγιεκάνο αποδείχθηκε πιο έξυπνη και με το γκολ του Γκαέλ Κακουτά τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση 90' , πήρε τους τρεις βαθμούς και προσπέρασε τρεις ομάδες στη συνολική κατάταξη της Primera Division.

Η γηπεδούχος Αλμερία άρχισε να πιέζει με τους Τιεβί και Χέμεντ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δίχτυα δεν έβρισκε.

Ζονγκό, Χέμεντ ξανά και Τιεβί ξανά προσπάθησαν, αλλά πάλι ανεπιτυχώς. Η Αλμερία πίεζε όλο και πιο πολύ, έβγαινε με περισσότερους ποδοσφαιριστές στην επίθεση, αμελώντας την άμυνά της.

Δεν ήθελε και πολύ, καθώς σε ένα χρονικό σημείο που η αναμέτρηση όδευε με μαθηματική ακρίβεια στην ισοπαλία, ο Γκαέλ Κακουτά έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ για τη Ράγιο, μοναδικό για την αναμέτρηση, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΛΜΕΡΙΑ: Ρουμπέν, Τσίμο, Τρουχίγιο, Φραν Βέλεθ, Ντιμπαρμπιέ, Βέρθα, Τομάς (54' Μίτσελ), Ουέλινγκτον, Ζονγκό (67' Μέντεθ), Τιεβί, Χεμέντ (73' Σοριάνο)

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Άλβαρες, Κίνι, Αμάγια, Αμπντουλαγιέ, Τίτο, Φαταού (57' Χοθαμπέντ), Τρασόρας, Κακουτά, Μπουένο, Λικά (40' Ακίνο), Λέο Μπαπτιστάο (79' Μανούτσο)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σοθιεδάδ - Έλτσε 3-0(3', 31' και 53' Βέλα)

Σάββατο

Χετάφε - Μπιλμπάο 1-2(91' Λαφίτα / 36' Σαν Χοσέ, 90' Μπενιάτ)

Εσπανιόλ - Λεβάντε 2-1(19' Καϊσέδο, 34' Σέρχιο Γκαρθία / 12' Χοσέ Λουίς Μοράλες)

Μάλαγα - Ρεάλ 1-2(92' Σάντα Κρους / 18' Μπενζεμά, 83' Μπέιλ)

Θέλτα - Έιμπαρ 0-1(30' Μάνου ντελ Μοράλ)

Κυριακή

Ατλέτικο - Ντεπορτίβο 2-0(43' Σαούλ, 55' Αρντά Τουράν)

Σεβίλλη - Γρανάδα 5-1(24' και 79' Μπάκα, 65' Μπανέγκα, 89' Εμ'Μπιά, 92' Γκαμεϊρό / 42' πέν. Ελ-Αραμπί)

Κόρδοβα - Βιγιαρεάλ 0-2(24' Βιέτο, 70' Ικετσούκου Ούτσε)

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1(94' Μπουσκέτς)