LA LIGA

Ανάσα για την Κόρδοβα!

Η Κόρδοβα πέρασε με 1-0 από τη Μαδρίτη και την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, χάρη στο αυτογκόλ του Αμπντουλαγιέ Μπα, της δεύτερης. (VIDEOS)

Η Κόρδοβα δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το "Βαγιέκας", καθώς ο Αμπντουλαγιέ Μπα της Ράγιο σημάδεψε τη δική του εστία και έδωσε τους τρεις βαθμούς στους "καλίφας".

Στο "Βαγιέκας", ήταν η τοπική Ράγιο που προσπάθησε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό της με τον Κακουτά να προσπαθεί να δημιουργήσει συνθήκες απειλητικές για την Κόρδοβα.

Από την άλλη οι "μπλανκιβέρδες" από την Ανδαλουσία, είχαν ως αιχμή του δόρατος τον Πορτογάλο, άρτι αφιχθέντα από την Μπενφίκα, Μπεμπέ, που υπενθύμιζε ότι το συγκρότημα του Μίροσλαβ Τζούκιτς, δεν πήγε στη Μαδρίτη για εκδρομή.

Τελικά όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν έναν απρόσμενο σύμμαχο, από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Αμπντουλαγιέ Μπα σημάδεψε τη δική του εστία και έδωσε το προβάδισμα στην Κόρδοβα στο 38ο λεπτό.

Κακουτά για τη Ράγιο και Καρτάμπια για την Κόρδοβα έχασαν από μία ευκαιρία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το διαμορφωθέν, από το 38', αποτέλεσμα δεν έμελλε να αλλάξει.

Οι αλλαγές, εκατέρωθεν, έριξαν το ρυθμό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται περισσότερο στο χώρο του κέντρου και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Μπεμπέ και Μανούτσο είχαν τις ευκαιρίες τους για διεύρυνση του προβαδίσματος και ισοφάριση αντίστοιχα, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα, κατά συνέπεια το τελικό 1-0 υπέρ της Κόρδοβα σφράγισε τις προσπάθειες γηπεδούχων και φιλοξενούμενων στο "Βαγιέκας".

Με αυτή τη νίκη η Κόρδοβα ανάσανε βαθμολογικά και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, αντίθετα η Ράγιο Βαγιεκάνο έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί ακόμη πιο πολύ και να μπει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα της Liga.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Τόνιο, Τίτο, Μπα, Κίνι, Μπαένα (68' Ποθουέλο), Μορένο (72' Ακίνο), Τρασόρας, Χοθαμπέντ, Κακουτά, Λίκα (56' Μανούτσο), Μπουένο

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Καμπαμπαδάλ, Πάντιτς, Κρέσπο, Εντιμάρ, Ρόσι, Ντέιβιντ, Μορένο (69' Αμπέλ), Καρτάμπια (82' Βίκο), Αντόνε (89' Σίσκο), Μπεμπέ

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεβάντε - Ντεπορτίβο 0-0

Σάββατο

Ρεάλ - Εσπανιόλ 3-0 (12' Χάμες Ροντρίγκες, 28' Μπέιλ, 76' Νάτσο)

Μάλαγα - Βιγιαρεάλ 1-1 (60' Αμραμπάτ / 45'+1 Ζόναταν ντος Σάντος)

Θέλτα - Βαλένθια 1-1 (61' Ορεγιάνα / 43' Ροδρίγο)

Έιμπαρ - Χετάφε 2-1 (33' Μάνου ντελ Μοράλ, 51' Αντέρ Κάπα / 80' Ντιέγκο Κάστρο)

Κυριακή

Αλμερία - Σεβίλλη 0-2 (58' Ιμπόρα, 63' Κόκε)

Μπιλμπάο - Έλτσε 1-2 (73' Σαν Χοσέ / 17' Βίκτορ Ροντρίγκεθ, 53' Φαζρ)

Γρανάδα - Σοθιεδάδ 1-1 (79' πέν. Φραν Ρίκο / 36' πέν. Βέλα)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 3-1 (12' Νεϊμάρ, 32' Λουίς Σουάρες, 87' Μέσι / 57' πέν. Μάντζουκιτς)