ΣΚΩΤΙΑ

Σκάνδαλο και 4άρα η Σέλτικ

Η Σέλτικ νίκησε με 4-0 την Χαρτς μέσα στο Εδιμβούργο, αλλά στο 2ο λεπτό δεν μέτρησε καθαρό γκολ των γηπεδούχων (videos)

Η Σέλτικ διατηρήθηκε στην κορυφή με 4 βαθμούς διαφορά από την Ρέιντζερς, νικώντας με 4-0 την Χαρτς μέσα στο Εδιμβούργο.

Μπράουν, Βανιάμα, Λέντλεϊ και Χούπερ πέτυχαν τα τέρματα των "καθολικών", αλλά η "καρδιές" διαμαρτύρονται δίκαια για ένα γκολ που δεν μέτρησε στο 2ο λεπτό (πέρασε η μπάλα την γραμμή από κεφαλιά του Στέφεν Έλιοτ).

Παρατηρήστε (στο video) στο γκολ του Σκοτ Μπράουν (1-0) τον Γιώργο Σαμαρά, ο οποίος κάνει ουσιαστικά άθελά του την ασίστ με την μπάλα να κοντράρει πάνω του και εν συνεχεία όταν σκοράρει ο συμπαίκτης να μην κουνιέται από την θέση του...

Στο 0-3 πάντως ο Γιώργος Σαμαράς κάνει εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά και δίνει... έτοιμο γκολ στον Λέντλεϊ.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Φόρστερ, Άνταμ Μάθιους, Κέλβιν Γουΐλσον, Ρόνιε (64' Μαϊστόροβιτς), Μουλγκρού, Σκοτ Μπράουν (73' Μπρόζεκ), Βανιάμα, Τζέιμς Φόρεστ, Λέντλεϊ, Σαμαράς, Χούπερ (66' Στόουκς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αμπερντίν - Ντανφέρμλιν 1-0 (24' Βέρνον)

Ινβερνές - Σεντ Μίρεν 0-0

Μάδεργουελ - Σεντ Τζόνστοουν 3-2 (22' και 65' Όγιαμα, 75' Λέσλεϊ)

Ρέιντζερς - Χιμπέρνιαν 4-0 (27' και 93' Στίβεν Ντέιβις, 55' Χίλι, 72' Αλούκο)

Τετάρτη

Χαρτς - Σέλτικ 0-4 (3' Μπράουν, 20' Βανιάμα, 31' Λέντλεϊ, 60' Χούπερ)